Gdzie na nartorolki?

Specjalnych tras do treningu na nartorolkach jest w Polsce jak na lekarstwo. Ale to nie znaczy, że nie ma miejsc, w których można bezpiecznie przygotowywać się do sezonu zimowego.

W gminie Istebna powstaje właśnie trasa dla biegających na nartorolkach, która zimą ma służyć narciarzom biegowym. Rolkostrada znajduje się na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Trenowała tam niedawno m.in. Justyna Kowalczyk, narzekając jednocześnie na żmudność trasy. Od 2009 r. biegać można na specjalnym torze nartorolkowym w Tomaszowie Lubelskim.

Wreszcie – na wymagającej trasie można potrenować w Dusznikach-Zdroju na Jamrozowej Polanie. Dostępne są tam dwie pętle o długości 1,3 i 2,5 km. Jak wyglądają trasy, można zobaczyć tutaj>>

Rolkostrada w Dolinie Trzech Stawów

Ci, którzy na co dzień – a nie tylko w ramach weekendu czy urlopu – chcieliby pobiegać na nartorolkach, powinni poszukać w swojej okolicy rolkostrad. Takowa znajduje się na przykład w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach czy na przedmieściach Częstochowy, przy drodze w kierunku Olsztyna.

 

Na nartorolkach można też trenować na asfaltowych ścieżkach rowerowych, przy czym najbezpieczniejsze są te, które mają mało odcinków, przecinających ulice.

Wreszcie – trenować można na mało uczęszczanych przez samochody drogach lokalnych. W ostatnich latach dzięki funduszom unijnym wyremontowano sporo odcinków, które idealnie nadają się do jazdy na nartorolkach. Pamiętać należy o bezpieczeństwie – o tym, by jeździć w kasku (ewentualnie ochraniaczach na kolana, łokcie, nadgarstki) i być widocznym (np. założyć kamizelkę odblaskową). W Skandynawii czy wielu krajach Europy Zachodniej widok trenujących na nartorolkach nie jest niczym nadzwyczajnym – kierowcy zdążyli się już z nim oswoić. Podobnie może być w Polsce.

Jedną z takich dróg, na których widok biegacza na nartorolkach jest normą, jest szosa wiodąca z Zieleńca prze Lasówkę do Niemojowa.

– Szosa ta zwana Autostradą Sudecką, z uwagi na bardzo dobrą jakość nawierzchni i ciekawy profil trasy oraz małe natężeniem ruchu kołowego, jest idealnym miejscem do odbywania treningów. Całkowita długość tej trasy to ok. 24 km w jedną stronę, z dość trudnymi odcinkami, doskonała do treningu tak techniką łyżwową, jak i klasyczną. Małe natężenie ruchu kołowego zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza że lokalni kierowcy są już przyzwyczajeni do widoku biegacz – czytamy na stronie internetowej www.lasowka.info.


Wyświetl większą mapę

Podobnie ciekawym odcinkiem jest droga z miejscowości Moczydło (znajduje się przy drodze nr 789, niedaleko miejscowości Żarki i Niegowa w powiecie myszkowskim) do Gór Gorzkowskich. Odcinek mierzy 10 km i prowadzi po pofałdowanym, w dużym stopniu zalesionym terenie. Co ważne – droga ma bardzo dobrą jakość nawierzchni, a ruch jest niewielki. W okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne (to teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej), więc w tę okolicę można przyjechać także na dłużej.


Wyświetl większą mapę

6 komentarz do “Gdzie na nartorolki?

 1. włodek toruń
  13 sierpnia 2011 at 08:34

  jest jeszcze trasa nadająca sie na nartorolki jest to Połczyn Zdrój
  trasa na nasypie kolejowym 25 km długosci

  • Przemek
   21 sierpnia 2014 at 18:40

   Warto dodać aktualną informację, że AD 2014 wyremontowano ostatni zaległy odcinek trasy i teraz można asfaltem przejechać 30km z Połczyna Zdr. do Złocieńca trasa przecina tylko bodaj 4 razy drogi przeznaczone dla ruchu samochodowego a wokół b. ładnie i spokojnie – Drawski Park Krajobrazowy.

 2. 20 sierpnia 2011 at 13:49

  W Wiśle można biegać drogą prowadzącą z Wisły-Czarne na Stecówkę tj. Czarną wisełką, Dlugość ok 7km pod góre. A na samym szczycie można biegać ok 2km w jedną strone.

  • Zdzisław
   4 listopada 2013 at 22:06

   Tak samo fajnie można pojeździć wzdłuż Białej Wisełki. Tam asfalt również super a sceneria chyba ciekawsza.

 3. Mulder
  9 września 2011 at 11:52

  KRAKÓW – ośrodek kajakarski Kolna – pętla gładkiego asfaltu wokół toru kajakowego (równo 1km, profil płaski) , ew wałem wzdłuż Wisły w stronę miasta (3,3 km)

 4. 21 października 2011 at 09:58

  W Poznaniu jest sporo ciekawych terenów do jazdy na nartorolkach, szczególnie dla tych jeżdżących na nartorolkach uniwersalnych z pompowanymi kółkami np. skike itp. Polecam okolice Malty – szczególnie utwardzony ścieżki dla biegaczy w laskach Cybiny przy nowym zoo, zaraz przy Malcie, Cytadelę, oraz okolice jeziora Strzeszynek. Gdyby ktoś był zainteresowany wspólnymi wypadami, to zapraszam na naszą stronkę na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *