Marcialonga

Marcialonga to bieg, który ma niepowtarzalny klimat. Nie bez powodu w ostatnich latach lista startowa zapełnia się w błyskawicznym tempie.

Termin: ostatni weekend stycznia. W 2012 r. bieg zaplanowano na 29 stycznia. Tego samego dnia rozgrywana jest Marcialonga (70 km) i Marcialonga-Light (45 km) – oba biegi techniką klasyczną.

Trasa: prowadzi z Moeny do Cavalese (70 km) i Moeny do Predazzo (45 km) przez malownicze włoskie miasteczka. Pierwsze kilkanaście kilometrów to łagodny podbieg, po którym następuje ok. 45 km zjazdu i wreszcie na deser bardzo stromy podbieg w końcowej fazie biegu. Ze względu na chroniczne w ostatnich latach problemy ze śniegiem trasa w części lub całości (2011 r.) usypywana jest ze sztucznego śniegu.

Start: falowy, zawodnicy podzieleni są na sektory. Organizatorzy regulują czasem startu tak, by uniknąć korków w początkowej części trasy. Podstawą do przyznania miejsca w konkretnym sektorze startowym jest najlepszy z rezultatów, osiągniętych w dwóch poprzednich edycjach biegu. Zdobyte miejsce mnożone jest przez 100 i dzielone przez liczbę uczestników danej edycji. W 2012 r. w biegu na 70 km wystartuje 6,5 tys. zawodników.

Opłaty startowe: najniższa – 58 EUR – obowiązuje do 30 czerwca. Do 30 września to 65 EUR. Zapisy na Marcialongę w 2012 r. zostały zamknięte 19 maja 2011 r.  W ostatnich latach bieg stał się wyjątkowo popularny wśród Skandynawów (zwłaszcza Norwegów), którzy stanowią około połowy startujących.

Transport: najbliższe lotniska: Monachium, Verona, Innsbruck (skąd pociągiem do Trento). Samochodem: przez Czechy/Słowację i Austrię (Innsbruck) i dalej Bolzano, lub przez Niemcy (Monachium) i dalej Innsbruck i Bolzano. Na miejscu można korzystać z lokalnych skibusów.

Szatnie, wyżywienie: rzeczy zostawione w workach na starcie zostaną przetransportowane na metę w Cavalese.

Praktyczne wskazówki: noclegów można szukać przez informację turystyczną dolin: Fiemme A.P.T. VAL DI FIEMME booking@visitfiemme.it i Fassa A.P.T. VAL DI FASSA infobooking@fassa.com  Na bieg należy się zapisywać jak najwcześniej – zapisy startują 1 kwietnia.

Zobacz ofertę zorganizowanych wyjazdów na biegi Worldloppet!>>

Wideo:

Lokalizacja:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *