Dolomitenlauf

Dolomitenlauf to jedyna w cyklu Worldloppet impreza, rozgrywana w dwóch lokalizacjach: wokół malowniczego miasteczka Lienz i w zapierającej dech w piersiach, znajdującej się na dużej wysokości dolinie Obertilliach.

Termin: zawody rozgrywane są w przedostatni weekend stycznia. W 2012 r. zaplanowano je na 20-22 stycznia. W piątek rozgrywany jest miejski sprint w Lienzu (tylko wybrani zawodnicy), w sobotę w Obertilliach biegi na 42 i 20 km techniką klasyczną, a w niedzielę na 60 i 25 km techniką dowolną.

Trasa: biegi techniką klasyczną rozgrywane są w Obertilliach, w pierwszej części prowadzą zygzakami po odkrytych łąkach, później biegną w lesie, wzdłuż potoku. Powoduje to dość dużą różnicę w temperaturze śniegu. Biegi techniką dowolną rozgrywane są na dość płaskich, łatwych trasach w okolicach Lienzu (z metą w centrum miasteczka). Ze względu na częste braki śniegu biegi niedzielne przenoszone są do Obertilliach i rozgrywane na trasie 42/25 km.

Start: masowy, zawodnicy podzieleni są na kilka sektorów, ale startują razem. W 2011 r. w biegu na 42 km CT wystartowało niespełna 700 osób, na 42 km FT niecałe 500. Kilkaset metrów po starcie trasa ma po nawet 10 torów. Mapa i profil >>

Opłaty startowe: na biegi długie do 31.10 obowiązuje opłata 46 EUR, do 31.12 52 EUR, a do 20.01 57 EUR. Na biegi krótkie – odpowiednio – 35/37/40 EUR. Można się zapisać także tuż przed biegiem (ekstra-dopłata 5 EUR). Nie ma promocyjnych opłat za start w dwóch biegach. Zapisy online>>

Transport: samochodem z Warszawa przez Ostrawę – Wiedeń – Graz – Klagenfurt lub Bielsko-Białą – Bratysławę – Wiedeń…; z Wrocławia autostradami przez Monachium. Do Obertilliach z Lienzu (nie mylić z innym austriackim miastem Linz) jest 45 km, w dniach zawodów kursują specjalne autobusy, ale na bieg można dojechać własnym autem, miejsc parkingowych jest bardzo dużo. Do Lienzu można dojechać koleją – pociągiem PKP do Wiednia, lub nawet Villach i dalej do Lienzu OEBB. Warto skorzystać z ofert Spar Day/Spar Night (bilety od 29 EUR na PKP, a w przedsprzedaży na OEBB od 19 EUR). Do Wiednia kursuje też Polski Bus.

Zobacz ofertę zorganizowanych wyjazdów na biegi Worldloppet!>>

Szatnie, wyżywienie: w Obertilliach niewielkie szatnie wraz z prysznicami znajdują się w budynku przy stadionie biatlonowym, rzeczy zostawia się w workach.  Wyżywienie w budynku obok mety.

Praktyczne wskazówki: numery startowe należy odebrać w centrum Lienzu. Noclegów lepiej szukać również w tym malowniczym miasteczku, warto zajrzeć na stronę www.lienz-tourismus.at lub wypełnić formularz na stronie http://www.dolomitensport-lienz.com/accommodation.html . Stanowiska serwisowe znajdują się przy starcie. Strona www biegu>> Lienz to popularna miejscowość wśród narciarzy alpejczyków – rozgrywane są tu nawet zawody Pucharu Świata. Start w Dolomitenlauf można połączyć z udziałem w rozgrywanych tydzień później: Biełej Stopie  (Słowacja) lub słynnej włoskiej Marcialondze.

Wideo:

42 km CL

http://www.youtube.com/watch?v=yv7PtGdnCZI&feature=related

42 km FT

http://www.youtube.com/watch?v=5SYacN0yJXs&feature=related

Lokalizacja:


Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *