La Sgambeda

La Sgambeda, rozgrywana w popularnym wśród polskich narciarzy Livigno, otwiera sezon biegów długodystansowych.

Termin: trzeci weekend grudnia, tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. W piątek rozgrywany jest bieg techniką klasyczną na dystansie 21 km, w niedzielę na 22,5 km i 42 km (bieg główny) techniką dowolną.

Trasa: biegnie dnem doliny, zawodnicy biegnący na 42 km pokonują dwie pętle. Trasa w sporej części biegnie po płaskim, ale zwłaszcza w drugiej części pętli jest pofałdowana i wymagająca technicznie.

Start: masowy, zawodnicy podzielni są na sektory, a kwalifikacja do nich następuje po uwzględnieniu wyników z biegu z lat poprzednich, a dla nowicjuszy – na podstawie wyników z biegów Worldloppet. W ostatnich latach w zawodach brało udział po 600-700 zawodników, poziom zawodów jest wysoki.

Opłaty startowe: najniższa opłata obowiązuje do końca października: 20 EUR za bieg techniką klasyczną i 40 EUR za biegi techniką dowolną. Koszt łącznego startu w obu biegach to 50 EUR. Szczegóły opłat i zapisy online>>

Transport: samochodem przez Niemcy (Monachium) i dalej Austrię i tunelem Munta la Schera do Livigno (koszt 35 EUR) od strony Szwajcarii (Zernez). Odległość z Wrocławia 1100 km. Zimą w soboty (zmiana turnusów) tunel jest otwarty dla wjeżdżających do Livigno od godz. 13. Najbliższe lotniska Bergamo, Innsbruck i Mediolan.

Szatnie, wyżywienie: w namiotach na stadionie w Livigno.

Praktyczne wskazówki: w terminie, w którym organizowana jest La Sgambeda, w Livigno obowiązuje oferta tzw. Free Ski. W cenie zakwaterowania w pensjonacie otrzymuje się karnet, uprawniający do korzystania z tras zjazdowych. Oferty zorganizowanego wyjazdu do Livigno można znaleźć na stronie np. http://www.dolomity.pl/ Polecany nocleg: Garni Baita Cecilia http://www.baitacecilia.it/ W Livigno trudno znaleźć nocleg na okres krótszy, niż 7 dni. Licząc na last minute, warto wypełnić formularz na stronie biegu>>  lub skorzystać z pośrednictwa lokalnych agencji turystycznych http://www.lasgambeda.it/home.jsp?idrub=64902 W Livigno obowiązuje strefa wolnocłowa, relatywnie tanie jest np. paliwo.

Wideo:
http://www.youtube.com/watch?v=u-pcEBE4p7U

Lokalizacja:

Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *