Zwycięstwa Norwegów w cieniu wybuchu Bolszunowa

Biegi sztafetowe w Lahti wygrali reprezentanci Norwegii, ale ich triumf przysłoniło niesportowe zachowanie Rosjanina Aleksandra Bolszunowa.

Panie rywalizowały w biegu 4×5 km. Na drugiej zmianie tempo podyktowala Theres Johaug, która odskoczyła od rywalek, a jej koleżanki – Helene Marie Fossesholm i Heidi Weng utrzymały ją do mety.

Za ich plecami walka toczyła się o pozostałe dwa miejsca na podium i zwycięsko wyszły z niej Szwedki (głównie za sprawą Ebby Andersson, biegnącej na ostatniej zmianie) oraz Finki, które drugą pozycję straciły na ostatniej pętli.

Czwarte miejsce zajęły Rosjanki, piąte – Amerykanki.

WYNIKI>>

W biegu mężczyzn (4×7,5 km) szybko, bo już na pierwszej zmianie, rywalom odskoczyli Norweg Paal Golberg i Ilia Siemikow (biegł w składzie Rosji II), a kilkanaście sekund za nimi biegł Aleksiej Czerwotkin (Rosja I).

Taki układ utrzymywał się do trzeciej zmiany, kiedy zaatakował Sjur Roethe i „zgubił” biegnącego z nim wcześniej krok w krok Rosjanina Andrieja Mielniczenkę. Trzecią pozycję zachowywał Rosjanin Denis Spicow, ale w końcu dogonił go ambitnie biegnący Fin IIvo Niskanen.

To był dopiero przedsmak tego, co zdarzyło się na ostatnim odcinku. Norweg Simen Hegstad Krueger miał bezpiezcną około 40 sekundową przewagą, a na finałowe pętle razem ruszyli Rosjanie: Bolszunow i Ustiugow (ten ostatni wrócił po rekonwalescencji po przebyciu Covid-19) i Fin Joni Maeki.

Ustiugow odpadł około 2 km przed metą, a Bolszunow „wiózł” się za Maekim, który na łuk przed finiszową prostą wpadł pierwszy. Skorzystał z tego, że był minimalnie przed Rosjaninem i wybrał tor, na ktory wjeżdżał rozpędzony Bolszunow. Czy Fin mógł tak zrobić? Wydaje się, że bardziej chciał niż musiał, efekt był jednak taki, że Bolszunow wytracił rytm, co rozsierdziło go tak bardzo, że zamachnął się kijem na rywala.

Ale to nie był koniec, bo Rosjanin na mecie wjechał w Maekiego, powodując jego upadek.

Decyzja jury nie mogła być inna: za niesportowe zachownie Bolszunow został zdyskwalifowany, co oznaczało także dyskwalifikację drużyny, w której biegł. Możliwe, że wobec Rosjanina zostaną wyciągnięte dodatkowe konsekwencje.

Wyniki:

4×5 km kobiet

  1. Norwegia 2. Szwecja 3. Finlandia 4. Rosja 5. USA

WYNIKI>>

4×75 km mężczyźni

  1. Norwegia 2. Finlandia 3. Rosja II 4. Niemcy 5. Szwajcria

WYNIKI>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *