Włosi też potrafią liczyć dudki

comelgoTak, jak w Polsce kwitnie biznes pielgrzymkowy, tak w Skandynawii popularne są eskapady na biegówki do Włoch.

Z dwunastu ostatnich edycji słynnego biegu Marcialonga tylko jednej nie wygrał Szwed lub Norweg. Na liście startowej zawodów, zaplanowanych na styczeń przyszłego roku, jest 2434 Norwegów i 1369 Szwedów – więcej jest tylko miejscowych (2518; Polaków – czterech). Większość z nich przywiozą do dolin Fiemme i Fassa biura podróży, które w pakiecie z tygodniowym lub dwutygodniowym pobytem w jednym z miejscowych hoteli lub pensjonatów oferują możliwość startu na trasie z Moeny do Cavalese.

Na takich klientów chucha się i dmucha, więc organizatorzy Marcialongi już od kilku lat wydzielają specjalną, niemałą pulę pakietów startowych, które można zdobyć tylko poprzez partnerskie biura podróży.

O pieniądze zwykle zamożnych Skandynawów schylają się też w innych regionach, co kończy się nawet zmianą terminów, dystansów czy techniki biegów na klasyczną, preferowaną przez potomków Wikingów.

Tak stało się przed rokiem z Pustertaler Ski Marathonem, który odbywa się w drugi weekend stycznia w Val Pusterii. Zamiast dwudniowych zawodów, w ramach których biegano na 30 km techniką dowolną i 42 km „klasykiem” ostał się jeden dzień startów, a dystans wydłużono do 60 km. Trasę też zmodyfikowano – prowadzi teraz z okolic jeziora Prags przez miejscowości Toblach, Niederdorf, Innichen do Sexten, co oznacza, że zahacza niemal o każdy zakątek długiej jak wąż, ale równie wąskiej doliny.

W minionym sezonie bieg przyciągnął prawie 600 narciarzy.

Więcej o biegu na stronie www>>

W nadchodzącym sezonie zmieni się termin Comelgo Loppet, biegu, który podobnie jak Pustertaler, jest biegiem partnerskim Euroloppet. Impreza od pięciu lat odbywała się w Padoli w pierwszy weekend stycznia, a ścigano się i techniką dowolną, i klasyczną. Teraz zostanie – a jakże – tylko „klasyk”, a dystans zostanie nieco wydłużony – z 30 do 35 km (2×17,5). Inny będzie też termin – 1 lutego, czyli pierwsza niedziela stycznia. To nie przypadek, bo to tydzień po Marcialondze i tydzień przed innym popularnym biegiem masowym – Cortina-Dobbiaco. Organizatorzy postarali się o ofertę łączoną – za 50 EUR można wziąć udział w dwóch „klasykach” – tym w Padoli i odbywającym się 8 lutego maratonie narciarskim z Dobbiaco do Cortiny d’Ampezzo.

Comelgo Loppet 2013

Więcej na stronie www organizatora>>

gsiesBieg Cortina-Dobbiaco przed rokiem przeniesiono z pierwszego na drugi weekend lutego, co związane było z odbywającym się w pierwszym z terminów kolejnym etapem Pucharu Świata w biegach. Tak już zostanie, zwłaszcza że… Norwegowie już sprzedają w zorganizowane pobyty w Południowym Tyrolu. W pakiecie start na malowniczej trasie, łączącej obie znane miejscowości (w sobotę biegnie się 30 km „łyżwą” z Cortiny do Dobbiaco, w niedzielę w drugą stronę, tyle że trasą bardziej krętą i liczącą w sumie 42 km) i odbywające się w trzeci weekend lutego zawody Euroloppet Gsiester Tal Lauf (42/30 km obiema technikami).

Gsieser Tal Lauf


Zdjęcia z trasy Cortina-Dobbiaco>>

Na tych, którym biegania wciąż mało, w położonym około 1,5 h jazdy samochodem od Dobbiaco Seiser Alm w środę 4 lutego czeka bieg Moonlight Classic – zawody o tyle wyjątkowe, że rozpoczynają się o godz. 20, a trasa (dystanse to 15 i 30 km, obowiązuje oczywiście „klasyk) oznaczona jest pochodniami lub migoczącymi światełkami. Biec i tak trzeba z obowiązkową „czołówką”. Więcej o Moonlight Classic>>

Wreszcie, last but not least, rewolucyjną przemianę przeszła La Sgambeda, tradycyjnie otwierająca sezon maratonów. Bieg w Livigno wszedł do cyklu Swix Ski Classics, ale na dalszy plan zepchnięto dotychczasowe danie główne, czyli bieg na 42 km „łyżwą” (będzie się odbywał w piątek), a wyróżniono zawody „klasykiem”. Zawodnicy startować będą w niedzielę 14 grudnia na dystansie 35 km, a dzień wcześniej zawodowe teamy zmierzą się w zawodach o całkowicie nowej formule. Więcej o La Sgambedzie przeczytasz tutaj>>

Narciarski kalendarz 2014/2015
12-14 XII La Sgambeda / Livigno 42 km FT, 35 km CT
11 I Pustertaler Ski Marathon / Prags-Sesto 60 km CT
18 I Obertilliach Classic / Obertillach (Austria) 42 km CT
25 I Marcialonga / Moena-Cavalese 70 i 45 km CT
1 II Comelgo Loppet / Sappada 35 km CT
4 II Moonlight Classic / Seiser Alm 30 i 15 km CT
7-8 II Cortina-Dobbiaco 30 km FT, 42 km CT
14-15 II Gsieser Tal Lauf / Val Casies 42/30 km CT, 42/30 km FT

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *