W sobotę III Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej

TN „Biegówki” i Kampinoski Park Narodowy zapraszają miłośników biegówek i historii w sobotę, 18 lutego na trzeci już Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej.

Tegoroczny temat przewodni to Żołnierze na nartach.

Trasa rajdu będzie wiodła przez rzadziej odwiedzane, położone najdalej od Warszawy północno-zachodnie fragmenty Puszczy Kampinoskiej. Rozpocznie się przy dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczych Tułowskich i malowniczo biegnącym, wydmowym szlakiem poprowadzi do muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. W sumie uczestnicy rajdu pokonają na biegówkach 20 km.

Pogranicznicy i Finowie

Po drodze nie zabraknie historycznych atrakcji z udziałem grup rekonstrukcyjnych i prawdziwych żołnierzy. Jedną z niespodzianek będą ukryci w śniegu fińscy żołnierze w oryginalnym umundurowaniu z czasów fińsko-radzieckiej wojny zimowej (przełom 1939 i 1940 roku). Członkowie jak najbardziej polskiej grupy rekonstrukcyjnej Suomen Armeija opowiedzą o jednostkach narciarskich, których działania pomogły obronić niezależność Finlandii – opowiada organizator rajdu Piotr Manowiecki z TN Biegówki.

W samym środku Puszczy, przy Kanale Łasica na narciarzy oczekiwać będą członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”, którzy zaprezentują oryginalny sprzęt narciarski wykorzystywany przez Wojsko Polskie w dwudziestoleciu międzywojennym;  opowiedzą też o obowiązkowym biegówkowym szkoleniu żołnierzy. Przez cały czas rajdu uczestnikom towarzyszyć będzie dwóch przedstawicieli 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – współczesnej jednostki wojskowej przeznaczonej do działań bojowych w terenach górskich. Czy będą emablować narciarki i musztrować narciarzy? – organizator nie zdradza. Ponadto w programie zwiedzanie XVI-wiecznego kościoła obronnego w Brochowie, pokaz slajdów o historii jednostek wojskowych oraz ognisko.

Co ze sobą zabrać?

Podczas rajdu bardzo ważny jest ubiór – przypomina Piotr Manowiecki. – Coś lżejszego na czas ruchu na nartach, by zanadto się nie zgrzać i coś cieplejszego, co zakładamy na każdym postoju. Dzięki temu nie zmarzniemy. Warto zatem pomyśleć o lekkim ubraniu do narciarstwa biegowego (dobrze oddychające, chroniące przed wiatrem, wilgocią i deszczem; ważne, by nie było zbyt ciepłe), opasce lub cienkiej czapce na głowę i rękawiczkach. Do plecaka koniecznie należy zapakować cieplejszą kurtkę, drugą parę cieplejszych rękawiczek, ciepłą czapkę, szalik, termos z gorącym napojem (najlepiej słodzoną herbatą) i przekąskę.

Informacje organizacyjne

Zbiórka w sobotę, 18 lutego o godz. 8:15 pod pomnikiem Słowackiego na Placu Bankowym (wyjazd skibusu o 8:30), powrót w to samo miejsce około godz. 17:30-18:00. Można wsiąść również na pętli os. Górczewska, przy McDonalds` o godz. 8:50 (przy zapisach należy podać informację o miejscu wsiadania).

Koszt udziału w rajdzie to 32 zł dla członków TN Biegówki oraz 38 zł dla pozostałych osób.

Zapisy pod adresem wycieczki@tnbiegowki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *