W poszukiwaniu zimy

xsgambeda-big_628.jpg.pagespeed.ic.wexYqmVgT4W Polsce biegać na nartach właściwie się nie da. Jest to na szczęście możliwe tam, gdzie natura okazała się trochę łaskawsza lub miejscowi postanowili jej pomóc.

Dwa najbliższe polski miejsca, w których śniegu jest wystarczająco do trenowania, a nawet przeprowadzania zawodów, to Horni Misecky w Czechach (35 km od Jakuszyc) oraz Strbske Pleso na Słowacji.

W Hornich Miseckach trenują zawodnicy okolicznych klubów, a także biegacze z Polski.

W Hornich Miseckach trenują zawodnicy okolicznych klubów, a także biegacze z Polski.

W Strbskim Plesie w ostatni weekend odbyły się zawody FIS Slavic Cup z udziałem polskich narciarzy. Z Zakopanego do Strbskiego Plesa jest około 70 km.

strbske pleso_n

Ci, którzy mogą sobie pozwolić na dalszy wypad, najbliżej polski dobre warunki znajda w austriackim Tauplitzalm, gdzie właściciel jednego z hoteli małym ratrakiem przygotował 10-kilometrową pętlę.

Do Tauplitzalm zima dotarła, a w najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu.

Do Tauplitzalm zima dotarła, a w najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu.

W raju dla biegaczy narciarskich, czyli regionie Dolomitinordicski, na razie czynnych jest niespełna 40 km tras. Najdłuższa pętla – 15-kilometrowa – usypana została w Val Casies, gdzie w lutym odbywa się zaliczany do Euroloppet Gsieser Tal Lauf (nieprzerwanie od 1984 r.). W pobliżu pokręcić się można na dłuższych lub krótszych pętlach w Toblach, Obertilliach, Anterselvie czy Sesto.

W Val Casies usypano 15-kilometrową pętlę.

W Val Casies usypano 15-kilometrową pętlę.

W dolinach Fiemme i Fassa we Włoszech przygotowano – odpowiednio – 16 i 10 km tras. W ostatni weekend stycznia odbędzie się tam Marcialonga – jej dystans to 70 km i bywało, że w całości usypywano trasę ze zgromadzonego lub wyprodukowanego śniegu. Udział w biegu zapowiedziała Justyna Kowalczyk, a na liście startowej jest też kilku innych Polaków.

fiemme fassa

Biegać można także w austriackim Ramsau – na pętli 2-kilometrowej (do klasyka jest tor na odcinku 1 km). Lodowiec jest okresowo nieczynny.

Sporym nakładem sił i środków stworzono 20-kilometrową trasę w szwajcarskiej dolinie Engadin.

engadin

Biegać można także w Livigno, gdzie utrzymywana jest 6-kilometrowa pętla, oraz w kilku innych miejscach, jak np. Santa Catarina Valfurva czy Seefeld (2 km). Wszędzie są to jednak trasy sztucznie naśnieżane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *