W czwartek w sprincie wystartuje siedmioro Polaków

polska flagaCztery panie i trzej panowie reprezentować będą Polskę w czwartkowych kwalifikacjach sprintu techniką klasyczną.

Pierwsza na starcie z naszych kadrowiczów (o tym, jakie są jej szanse na to, by być także pierwszą na mecie finału czytaj TUTAJ>>) pojawi się Justyna Kowalczyk. Jej numer to 15. W sprincie swoich sił spróbują także Agnieszka Szymańczak, Paulina Maciuszek i Kornelia Kubińska.

Marit Bjoergen ma numer 22, Kikkan Randall 32. Do eliminacji zakwalifikowano 103. zawodniczki.

Wśród mężczyzn z numerem 1 na trasie pojawi się Maciej Staręga, któremu w tym sezonie udało się zapunktować w zawodach pucharowych. Oprócz niego wystąpią Maciej Kreczmer i Sebastian Gazurek. O miejsce w TOP30 walczyć będzie aż 136 biegaczy, w tym z takich krajów, jak Indie, Nepal, Iran czy Togo.

Faworytami do medali są: Szwedzi Emil Joenson i Teodor Peterson, Rosjanie Nikita Kriukow i Dmitrij Japarow, Norweg Petter Northug, a groźni mogą być też Kanadyjczycy: Len Valjas, Alex Harvey czy Devon Kershaw oraz nadzieja gospodarzy Federico Pellegrino. Czarnym koniem może być Kazach Aleksiej Połtoranin, który wygrał zawody w Davos, a w Kuusamo był piąty.

W tym sezonie sprint klasykiem rozegrano trzykrotnie. Żademy z biegaczy nie udało się wejść na podium więcej niż raz.

16.02.13 Davos (Szwajcaria)
1. Aleksiej Połtoranin KZK
2. Dario Cologna SUI
3. Federico Pellegrino ITA

12.01.13 Liberec (Czechy)
1. Teodor Peterson SWE
2. Emil Joensson SWE
3. Paal Golberg NOR

30.11.12 Kuusamo (Finlandia)
1. Nikita Kriukow RUS
2. Petter Northug NOR
3. Eirik Brandsdal NOR

W Oslo w 2011 r. złoty medal MŚ w sprincie (wówczas rozgrywano go techniką dowolną) zdobył Szwed Marcus Hellner (w czwartek nie wystąpi, bo sprint klasykiem nie jest jego mocną stroną), srebro przypadło Northugowi, a brąz Joenssonowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *