Vegard Ulvang: Nebulizatorów używaliśmy już w latach 80-tych

ALBERTVILLE 19920222 OL-92 Albertville, Langrenn. Vegard Ulvang med medaljene sine rundt halsen,-  3 gull-medaljer og 1 sølv-medalje.Foto: Jon Eeg / NTB / Scanpix

Vagard Ulvang

Sześciokrotny medalista olimpijski w biegach narciarskich, a dziś szef komitentu w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie kryje, że tak samo jak dziś z astmą w Norwegii walczono już trzy dekady temu.

Vegard Ulvang używał nebulizatora, a więc urządzenia do inhalacji (w aptekach podstawowe urządzenie można go kupić już za około 200 zł), ponieważ zdiagnozowano u niego astmę. W rozmowie z gazetą „Dagbladet” zaznaczył jednak, że jego organizm dobrze radził sobie z niskimi temperaturami i rzadko korzystał z medykamentów w trakcie zawodów.

-Niektórzy moi koledzy korzystali z leków codziennie. Nigdy im nie zazdrościłem, bo w określonych warunkach pogodowych nie mogli stanąć na starcie – powiedział Ulvang, który nigdy nie uważał wykorzystywania nebulizatora za kontrowersyjną praktykę. – Korzystaliśmy z niego już w latach 80-tych. To nic nowego.

-Po biegu na 50 km w Falun w 1993 r. byłem bardzo chory, ale nadal startowałem. Skończyło się to tydzień później, kiedy obudziłem się w nocy i nie mogłem oddychać. Pojechałem do Oslo i przeszedłem badania, po których stwierdzono poważną astmę – mówi Ulvang. Latem i jesienią został poddany leczeniu z użyciem nebulizatora, a w listopadzie choroba ustąpiła.

Kamil Zatoński

Czytaj także:

Astma w norweskich biegach: są wstępne ustalenia specjalnej komisji

70 proc. medali Norwegów na igrzyskach zdobyli astmatycy

Spis norweskich astmatyków

Norwescy zdrowi juniorzy też dostawali leki na astmę

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *