Tomasz Sikora kończy karierę

Wicemistrz olimpijski z Turynu postanowił zakończyć karierę.

Informację tę podała w sobotę stacja Orange Sport, a w niedzielę potwierdził ją sam zawodnik, startujący w Mistrzostwach Polski na Kubalonce.

Dla Sikory miniony sezon był najgorszym w 18-letniej karierze na poziomie Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej  zajął dopiero 72. pozycję, punktował zaledwie w czterech występach, a najlepszą lokatę – 24. – zajął w otwierających sezon zawodach w Oestersund.

Sikora narzekał w minionym sezonie na sprzęt, ale jego problemy zaczęły się już przed rokiem, kiedy zmienił się trener kadry, a Romana Bondaruka zastąpił Norweg John Arne Enevlodsen. Najpierw współpraca między Sikorą a Norwegiem układała się bardzo dobrze, ale kiedy sezon się zaczął, a wyników nie było, Sikora postanowił zrezygnować z trenowania z kadrą i przygotowywał się samodzielnie. I to nie przyniosło rezultatów, a lokata w Pucharze Świata była odległa – dopiero 29. Sikorze tylko raz udało się zmieścić na podium – zajął drugie miejsce w biegu masowym w amerykańskim Fort Kent.

Sikora to najbardziej utytułowany polski biathlonista w historii tej dyscypliny.

Największym sukcesem było zdobycie srebrnego medalu olimpijskiego w biegu masowym w Turynie.

O Sikorze i biathlonie większość kibiców usłyszała po raz pierwszy w 1995 roku, kiedy niespodziewanie zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na 20 km we włoskiej Anterselvie. Później jeszcze raz – w 2004 r. – stanął na podium MŚ w Oberhofie, kiedy zdobył srebro w biegu indywidualnym.

W całej karierze 23 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata. Pięć razy wygrał, a w najlepszym dla siebie sezonie 2008/2009 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

18. razy wystąpił na mistrzostwach świata, pięć razy na igrzyskach olimpijskich – po raz pierwszy w Lillehammer w 1994 r. Na koncie ma też 13 medali mniej prestiżowych mistrzostw Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *