Theres Johaug znów najlepsza

Norweżka sięgnęła po złoty medal w biegu na dytansie 30 km techniką klasyczną w mistrzostwach świata w Oberstdorfie.

Therese Johaug rozegrała bieg w swoim stylu – dość szybko zgubiła wszystkie rywalki i z każdym kilometrem powiększała przewagę. Na mecie, do której dobiegła po 1 godzinie i 25 minutach, wypraocowala ponad 2,5 minuty przewagi nad Heidi Weng. Jej koleżanka z kadry dzielnie walczyła o drugie miejsce z duetem Szwedek – Fridą Karlsson i Ebbą Andersson.

Z tej dwójki lepszy finisz miała Karlsson, może także dlatego, że na ostatnim wirażu w niewielkiej tylko odległości mijała Andersson. Sędziowie nie dopatrzyli się jednak przewinienia, a sama Karlsson na mecie zamiast uśmiechu radości pokazała łzy bólu. Szybko została zabrana karetką do szpitala, gdzie miała przejść badania – na mecie trzymała się za lewy nadgarstek. Prawdopodobnie uszkodziła go na czwartym okrążeniu, kiedy doszło do kraksy, w której uczestniczyła także Weng i Andersson.

Wywrotka rywalek otworzyłą szansę przed Austriaczką Teresą Stadlober, która osiagnęła około 20-sekundową przewagę i biegła na drugim miejscu. Do mety było jednak wciąż około 10 km i trio biegnące za nią szybko odrobiło staty.

W TOP10 zmieściły się jeszcze dwie Norweżki – Anne Kjersti Kalvaa oraz Tiril Udnes Weng, Finka Krista Parmakoski, Rosjanka Tatiana Sorina i Niemka Laura Gimmler. W pierwszej części dystansu dobrze biegła jej rodaczka Katarina Hennig, ale nie utryzmała tempa i finiszowala dopiero na 18 miejscu.

Warto podkreślić 11 miejsce weteranki z Japonii – Masako Ishidy (ma 41 lat), a także 15 miejsce kończącej karierę Amerykanki Sadie Maubet Bjoernson. Pod nieobecność liderek amerykańskiej kadry – Jessie Diggins i Rosie Brennan (odpoczywają przed finałem Pucharu Świata po nieudanym czempionacie) zajęła najwyższe miejsce spośród biegaczek zza oceanu.

Do mety nie dobiegła Szwedka Charlotte Kalla, która zeszła z trasy. Bieg ukończyło 46 zawodniczek. Niestety, nie wystartowała żadna z Polek.

  1. Therese Johaug NOR 1:24:56.3
  2. Heidi Weng NOR +2:34.2
  3. Frida Karlsson SWE +2:34.8
  4. Ebba Andersson SWE +2:36.3
  5. Teresa Stadlober AUT +2:46.6
  6. Anne Kjersti Kalvaa NOR +3:30.2
  7. Tiril Udnes Weng +3:33.5
  8. Krista Parmakoski FIN +3:41.7
  9. Tatiana Sorina RSF +3:51.3
  10. Laura Gimmler GER +4:08.6

WYNIKI>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *