T. Krężelok: Starty pokazały, ile pracy trzeba wykonać

Dobra występy naszych biegaczy w zawodach Bruksvallarnie zaostrzyły apetyty, ale w Kuusamo już tak dobrze nie było. Jak ocenił pierwsze starty trener kadry?

Przed ponad tygodniem Dominik Bury zajął 5 miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną w zawodach FIS w Bruksvallarnie i zdobył najniższe (czyli najlepsze) FIS-Punkt w karierze.  

– Fajnie że udało się tak rozpocząć sezon, jednak bardzo spokojnie do tego podchodzę – mówił wtedy Dominik Bury, który rok temu sezon zaczął od 75. miejsca w biegu na 10 km F w Gaellivare.

W Kuusamo w biegu na 15 km techniką klasyczną zajął w niedzielę 72. miejsce, tracąc do zwycięzcy – Rosjanina Aleksandra Bolszunowa – 3 minuty i 50 sekund. FIS-Punkty to 84,8. Przed rokiem na tym samym dystansie i w tym samym miejscu było trochę lepiej – Bury zajął 65. miejsce, tracąc do triumfatora 2:37 minuty (62.45 FIS-Punktów).

W sprincie klasykiem w Kuusamo nie przełamał się też Maciej Staręga, któremu jeszcze nigdy nie udało się tam zapunktować. Zajął 52. miejsce. Do czołowej trzydziestki nie awansował również Kamil Bury, który pobiegł minimalnie wolniej niż Staręga (był 53).

-Starty pokazały ile pracy jeszcze trzeba wykonać. Sprinty w Kusamo są bardzo trudne. Kamil nie wytrzymał ostatniego podbiegu, technicznie się pogubił i brakło 3 sekundy. Dystans Dominik poleciał słabo, był to klasyk. Przy jego warunkach fizycznych jest to trudne – mówi w rozmowie z biegowki24.pl Tadeusz Krężelok. 

Jego zdaniem, w przypadku Dominika Burego trzeba się skupić na technice dowolnej.

-Dominik jest ambitny, mierzymy na Mistrzostwach Świata U23 w bieg na 15 km „łyżwą” – dodaje Tadeusz Krężelok.

Czempionat młodzieżowców odbędzie się w drugiej połowie stycznia 2019 r. w Lahti.

Krężelok przyznaje, że nie da się uciec od specjalizacji i trzeba postawić na to, w czym jego podopieczni są najmocniejsi. Maciej Staręga do sprinter (najlepsze wyniki osiąga w stylu dowolnym), Dominik Bury najlepiej wypada w biegach dystansowych „łyżwą”, a jego brat Kamil preferuje sprinty stylem klasycznym. Własnie w tej konkurencji wszedł na igrzyskach do czołowej 30-tki.

Z wyjątkiem Staręgi, który pojedzie na Lillehamer Tour w najbliższy weekend, reszta kadry pozostaje w Kuusamo, gdzie wystartuje w zawodach FIS – w programie są sprinty „łyżwą” i bieg na 15 km – również stylem dowolnym.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *