Szwedzki mistrz zamiast Pucharu Świata woli rodzinę

Johan Olsson, dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski, w wieku 37 lat postanowił zakończyć karierę i nie będzie biegał już na poziomie Pucharu Świata.

Olsson, który w Szwecji jest niezwykle szanowany, za priorytet uznał rodzinę, z którą chce spędzać więcej czasu. Z nartami się nie żegna – wystartuje w „En Svensk Klassiker”, cyklu, na który składają się bieg narciarski (Engelbrektsloppet na 60 km lub Vasaloppet na 90 km), zawody rowerowe, pływacki i bieg na nogach.

Szwed w ostatnich latach często zmagał się z chorobami i kontuzjami, przez co w Pucharze Świata występował sporadycznie. Potrafił jednak zbudować formę na najważniejsze imprezy. Na mistrzostwach świata w Val di Fiemme w imponującym stylu zdobył złoty medal w biegu na 50 km stylem klasycznym, 2 lata później w Falun stanął na najwyższym stopniu podium w biegu na 15 km techniką dowolną. W dorobku indywidualnym ma też srebro z Val di Fiemme na 15 km „łyżwą” i brąż z Falun na 50 km „klasykiem” oraz srebro z igrzysk w Soczi na 15 km stylem klasycznym i dwa brązowe krążki w Vancouver (30 i 50 km).

Z kolegami ze sztafety zdobył aż 7 medali, w tym dwa złote igrzysk – w Vancouver i Soczi.

W Pucharze Świata najwyższą pozycję zajął w sezonach 2008/2009 oraz 2011/2012 (14.). W dorobku ma pięć pucharowych zwycięstw, w tym w 2012 r. w Szklarskiej Porębie (15 km Cl).

Jego żoną jest była biegaczka narciarska – Anna Olsson.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *