Szwedzki mistrz świata stawia na maratony

olsson falunJohan Olsson nie znalazł motywacji, by dalej biegać w szwedzkiej kadrze. Skusiła go jednak perspektywa wygrania Biegu Wazów.

Olsson, który w minionym sezonie zdobył trzy medale mistrzostw świata w Falun (w tym złoto na 15 km techniką dowolną), dołączył do Team Santander, zawodowej grupy biegaczy narciarskich, dowodzonej przez Andersa Auklanda. Oznacza to, że będzie się ścigał w narciarskich maratonach, a celem jest oczywiście zwycięstwo w tym najbardziej znanym – Biegu Wazów. Gdyby się to udało, Olsson przerwałby trzyletnią dominację Norwegów.

– W czasie obozu reprezentacji w Are w czasie Biegu Wazów poczułem, że nie jest to to, co mnie motywuje. Brakuje mi motywacji, żeby kontynuować karierę w kadrze, w tradycyjnych biegach nie wejdę też na wyższy poziom niż ten, który osiągnąłem w ostatnich trzech latach. Wchodzę na nową arenę, żeby wziąć udział w zawodach, o których od dawna marzyłem. Napisałem sms do Andersja Auklanda, że przez ostatnie 15 lat nie czułem się tak zmotywowanym – powiedział Johan Olsson.

Olsson oprócz medali mistrzostw w Falun ma w kolekcji złoto na 50 km „klasykiem”, zdobyte przed dwoma laty w Val di Fiemme, dwa srebrne krążki z tego czempionatu (na 15 km „łyżwą” i w sztafecie), dwa złote medale igrzysk w sztafecie (z Vancouver i Soczi) i dwa brązowe indywidualnie (z Vancouver), a także srebro w sztafecie z IO w Turynie (2006) i MŚ w Oslo (2011).

W Team Santander oprócz Olssona w nowym sezonie Swix Ski Classic biegać będą także bracia Auklandowie (starszy, Anders, złamał niedawno nogę), Tord Asle Gjerdalen, Andreas Nygaard
Jens Eriksson, Øyvind Moen Fjeld oraz Snorri Einarsson. Nie przedłużono kontraktu z Jerrym Ahrlinem. W kobiecej części teamu będą Austriaczka Katerina Smutna, Amerykanka Holly Brooks oraz Norweżka Laila Kveli.

Kamil Zatoński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *