Szwedzka nadzieja biegów wraca po problemach z anoreksją

Sofia Henriksson, Fot: Instagram

25-letnia Szwedka Sofia Hanriksson po 432 dniach wystąpi w zawodach narciarskich – biegu na 10 km w ramach mistrzostw kraju w Sundsvall.

Mieszkająca w Oestersund biegaczka w 2014 r. na Mistrzostwach Świata Juniorów w Val di Fiemme zajęła 2 miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną, ustępując tylko Rosjance Natalii Nieprajewej, która od tego czasu wyrosła na czołową postać dyscypliny. We Włoszech Henriksson z koleżankami (m.in. Stiną Nilsson) zdobyła też złoto w sztafecie. W Pucharze Świata zadebiutowała w tym samym roku, w listopadzie w Ruce, zajmując 12 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. Na początku 2015 r. przez kontuzję zniknęła z tras, a później jeszcze tylko pięć razy w ciągu dwóch lat wystąpiła w zawodach Pucharu Świata, częściej pokazując się w zawodach niższej rangi.

Jak wówczas mówiła, obecność w kadrze narodowej jej nie służyła, pojawiły się też problemy z zaburzeniami odżywiania, które miały wpływ na różne kontuzje. Mówiąc w skrócie: Henriksson zachorowała na anoreksję. Teraz przekonuje, że problemy to już przeszłość i ma nadzieję na powrót na najwyższy poziom, podaje stacja SVT.

Z zaburzeniami odżywiania mierzyły się m.in. Kristin Stoermer Steira, była biegaczka norweska, a także Czeszka Eva Vrabcova-Nyvltova, która w pewnym momencie zmieniła dyscyplinę na maratony na nogach.

Według badań, przytaczanych przez dr Natalię Grzebisz w artykule „Zaburzenia odżywiania u biegaczek narciarskich”, zaburzenia odżywiania dotyczą 19,4% zawodniczek trenujących biegi, 23% z nich nieregularne miesiączkuje, a u 29,1% stwierdza się niedostateczne spożycie wapnia. Częściej zjawisko to występuje w krajach, gdzie biegi narciarskie są bardzo popularne, np. w Norwegii i Szwecji.

Artykuł można przeczytać tutaj>>

Kamil Zatoński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *