Szwedzka biathlonistka kończy karierę

Anna-Carin Olofsson Zidek zdecydowała o zakończeniu kariery sportowej. Twierdzi, że zabrakło jej już motywacji do ścigania się na najwyższym poziomie.

O tym, że Zidek nosi się z zamiarem odejścia ze sportu, mówiło się już w marcu. 38-letnia zawodniczka długo się wahała, ale w końcu powiedziała: dość.

– Brakuje mi motywacji, więc trzeba powiedzieć stop – stwierdziła Anna-Caron Olofsson.

Dla szwedzkiej kadry biathlonowej to już druga poważna strata w ostatnich miesiącach po tym, jak dość niespodziewanie z trenowania żeńskiej kadry zrezygnował Niemiec Wolfgang Pichler, skuszony przez Rosjan.

Anna-Carin Olofsson przez wiele lat była biegaczką narciarską, ale w tej dyscyplinie nie odnosiła sukcesów. Założyła więc karabin na plecy i już w 2002 r. włączono ją do szwedzkiej kadry na igrzyska olimpijskie w Salt Lake City. Dopiero jednak rozgrywane cztery lata później igrzyska w Turynie były dla niej niezwykle udane: zdobyła tam srebro w sprincie i złoto w biegu masowym. Medalowe aspiracje zasygnalizowała już rok wcześniej w mistrzostwach świata w austriackim Hochfilzen, gdzie w biegu masowym wywalczyła srebrny krążek.

Do listy największych sukcesów Zidek trzeba też dopisać złoto MŚ w sztafecie mieszanej w 2007 r. (rozgrywano je we włoskiej Anterselvie), a także srebro w sprincie i brąz w biegu pościgowym na tej samej imprezie. W tym samym sezonie Szwedka zajęła drugiej miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Rok wcześniej była druga.

Po niezbyt udanych igrzyskach w Vancouver (najlepsze – 4. miejsce – w biegu pościgowym) Zidek nie wróciła już do wysokiej formy. W minionym sezonie udało jej się co prawda wygrać inaugurujące cykl Pucharu Świata bieg na 15 km w Ostersund, ale później już Szwedce ani raz nie udało jej się wdrapać na podium. W klasyfikacji generalnej PŚ zajęła 10. miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *