Włosi znaleźli sposób na zimę w środku lata?

snow gunWłosi wynaleźli technologię, dzięki której można produkować sztuczny śnieg w temperaturze wyraźnie wyższej od zera stopni.

Projekt o nazwie Neve XN zrodził się przed trzema laty i zdobył finansowanie z unijnych funduszy typu seed, czyli wspierających firmy, które dopiero pracują nad pomysłem na biznes.

Stworzono prototyp armatki, która pozwala na produkcje śniegu z wody i pary wodnej niezależnie od temperatury (a więc także powyżej zera) i z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.  Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu termodynamicznego cyklu wody, a śnieżna papka się krystalizuje,  gdy do parującej wody dodawana jest sól.

Armatka to znak czasów, bo wobec coraz wyższych średnich temperatur i mniejszych opadów śniegu jego produkcja staje się nieodzowna w wielu miejscach – także w Val di Fiemme, które regularnie gości najlepszych sportowców i które jest odwiedzane przez tysiące turystów, a ze śniegiem bywa tam czasem krucho. Dość powiedzieć, żę bywały lata, w których całą tracę słynnej Marcialongi (70 km) usypywano ze sztucznego lub zgromadzonego wcześniej śniegu.

Kamil Zatoński, skitime.it

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *