Sundby najszybszy w Beitostolen, Northug dopiero 61.

sundbyMartin Johnsrud Sundby zwycieżył w biegu na 15 km „klasykiem” w Beitostolen. Petter Northug był dopiero 61.

Sundby, który przed nowym sezonem aż kipiał z ambicji, wygrał premierowe zawody Pucharu FIS w Norwegii, wyprzedzając o 1,3 sekundy reprezentacyjnego kolegę Eldara Roenninga. Trzeci był Chris Jespersen, a dwa kolejne miejsca zajęli specjaliści od sprintów – Pål Golberg i Øystein Pettersen.

– Byłem bardzo spięty. Cieszę się, że sezon już się zaczął, a dzień okazał się ostatecznie dobry dla mnie – powiedział Sundby na antenie telewizji NRK. Norweg chciałbym w nowym sezonie zdobyć kwalifikację olimpijską także do biegu drużynowego w sprincie. Jego zdaniem, trasa w Soczi nie jest typową trasą dla sprinterów, ale skrojona jest raczej pod dystansowców. W zeszłym sezonie przedolimpijski sprawdzian wygrali Rosjanie Maxim Wylegżanin i Dmitrij Japarow. Zwłaszcza ten pierwszy jest znakomitym specjalistą od dłuższych dystansów – w kolekcji ma m.in. srebrny medal na 50 km z MŚ w Oslo.

Sundby, gdyby rzeczywiście udało mu się zdobyć kwalifikację do Team Sprintu, biegałby pewnie w zestawieniu z Petterem Northugiem, z którym niespecjalnie się lubią. Northug w Beitostolen był dopiero 61. Do Sundby’ego stracił 2 min 27 sekund. Za niespodziankę trudno to uznać, bo z powodu infekcji wirusowej Northug nie trenował przez kilka tygodni. W Pucharze Świata w Kuusamo zamierza jednak wystartować.

1. Martin Johnsrud Sundby, Røa IL 37:00,5
2. Eldar Rønning, Skogn IL +1,3
3. Chris Jespersen, Byåsen IL / Team United Bakeries +8,3
4. Pål Golberg, Gol IL +22,6
5. Øystein Pettersen, Lillomarka Skiklubb +23,5
6. John Kristian Dahl, Strindheim IL / Team United Bakeries +23,6

Pełne wyniki>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *