Steira zbyt chuda, by startować

Norweska federacja narciarska odsunęła od startów w zawodach Kristin Stoermer Steirę. Powód: zawodniczka zbyt mało waży.

Choć do tej pory problemy z niewystarczającą wagą miewali tylko skoczkowie narciarscy, to od kilku miesięcy o nadmiernym wychudzeniu zaczęto mówić także w środowisku biegaczek narciarskich. I to przede wszystkim Norweżek: Therese Johaug, Vibeke Skofterud czy Kristin Stoermer Steiry.

To właśnie ta ostatnia doczekała się oficjalnego ostrzeżenia ze strony rodzimej federacji. Pierwotnie podawano, że wycofano ją z ekipy udającej się na zawody Pucharu Świata w Rybińsku ze względu na zbyt niską temperaturę powietrza (z podobnych powodów nie zdecydowano się na wyjazd np. Finn Hagena Krogha czy Martina Jonsruda Sundby), ale później Egil Kristiansen, trener norweskiej kadry, przyznał w rozmowie z telewizją NRK, że przyczyny były inne. Chodzi o wewnętrzne norweskie regulacje, dotyczące minimalnej wagi sportowców i ich odżywiania.

Mówiąc w skrócie: Steira jest zbyt szczupła i niedożywiona, by móc brać udział w zawodach.

Tymczasem biegaczka tłumaczyła się, że straciła apetyt po Tour de Ski (wycofała się przed ostatnim etapem), kiedy dopadła ją choroba. Ma jednak nadzieję powrócić do rywalizacji na najwyższym poziomie.

2 komentarz do “Steira zbyt chuda, by startować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *