Sporo zmian w rosyjskiej kadrze

rosjanieNowy cykl olimpijski to kadra po nowemu – zdecydowali włodarze rosyjskich biegów narciarskich.

Biez wodki nie razbierioszgłosi stare, rosyjskie przysłowie, które jak ulał pasuje do wyjaśnienia niuansów rosyjskiej kadry. Trenerów narodowej kadry jest tam więcej, niż w Polsce kadrowiczów, reprezentacja dzieli się na grupy, grupki i podrgrupki, a koniec-końców pewne jest tylko jedno – nad wszystkim czuwa szefowa federacji Jelena Wialbe. O tym, kto zostaje trenerem decyduje jednak prezydium federacji, w skład którego wchodzi – uwaga – 30 osób. I właśnie to grono zdecydowało w ostatnich dniach, że trenerem kadry biegaczek zostanie Danił Akimow, były drugi trener kadry dystansowej. Zastąpi Gienadija Mienszenina, który odszedł po tym, jak na igrzyskach jego podopiecznym nie udało się zdobyć ani jednego krążka.

Zanim wybrano Akimowa (pomagać mu będzie Aleksander Gruszyn), wybrano mu… kadrę. W przyszłym sezonie trenować pod jego okiem będą Daria Wiedenina, Anastazja Docenko, Natalia Żukowa, Julia Iwanowa, Olga Kuziukowa, Natalia Matwiejewa, Polina Miedwiediewa, Anna Nieczajewskaja, Jelena Soboliewa, Jekaterina Hramcowa, Julia Czekaliewa i Nadieżda Szunjaewa. Jest więc kilka nowych nazwisk, a z zawodniczek, które w minionym sezonie były w kadrze, brakuje Jewgienii Szapowałowej, Alii Iksanowej i Marii Guszcziny.

Trenerem kadry dystansowej mężczyzn pozostał Oleg Pieriewozczikow, w którego grupie trenować będą: Jewegienij Biełow, Aleksandr Biessmiertnych, Maksim Wylegżanin, Konstanin Gławatskich, Andriej Larkow, Nikołaj Moriłow, Siergiej Ustiugow i Dmitrij Japarow.

Indywidualnie przygotować się będzie nadal Aleksander Liegkow, tyle że w jego grupce Ilię Czernousowa (prawdopodobnie przygotowywać się będzie ze szwajcarskimi biathlonistami) zastąpią sprinter Gleb Retiwych i Stanisław Wołżencew, specjalista od techniki klasycznej. Na razie nie jest jeszcze przesądzone, czy grupkę tę trenować będzie Szwajcar Reto Burgemaister.

Swoją ścieżką nadal będzie też szedł młody Piotr Siedow.

Najmocniej – bo z ośmiu do czterech zawodników – schudła grupa sprinterska, którą opiekuje się Jurij Kamińskij. Są w niej Nikita Kriukow, Aleksiej Pietuchow, Anton Gafarow i Aleksandr Panżynskij.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *