SNS nie w Jakuszycach, czyli koniec monopolu

sns trasaStanowisko obu stron, czyli fakty, domysły i komentarze po wyprowadzce cyklu zawodów z Polany. 

Po wielu latach cykl biegów narciarskich sponsorowany przez Salomona pożegnał się (a może powiedział tylko „do widzenia”) z mekką biegów narciarskich w Polsce. Wzbudziło to sporo  komentarzy ze strony uczestników i lawinę pytań do Stowarzyszenia Bieg Piastów, które przez wiele lat zgodnie współpracowało z polskim dystrybutorem marki i organizatorami zawodów.

Na naszym profilu FB Robert Walczak napisał: „To dziwne, czemu w Jakuszycach nie będzie ani jednych zawodów… Jak znam życie to w innych lokalizacjach będzie zagrażał brak śniegu i będzie lipa, czego w Jakuszycach zwykle udaje się uniknąć…”. Karolina Budzińska pisała, że „nie wyobraża sobie sezonu bez SNSa w Jakuszycach”, a Tomasz Gurtowski wyrażał pewnie opinię wielu biegaczy, którzy regularnie brali udział w tych zawodach: „W tym roku wygląda na to, że SNSa trzeba będzie odpuścić”. 

Na stronie Biegu Piastów ukazała się dziś informacja-odpowiedź na pytania o wyprowadzkę zawodów. Odpowiedź krótka: „Nie wiemy”.

Jak podano w komunikacie, latem dotychczasowy organizator prosił o rezerwację pięciu terminów, ale później kontakt ustał aż do 9 listopada, kiedy Beata Lepka poinformowała, że nie zamierza organizować zawodów na Polanie Jakuszyckiej i jednocześnie dziękowała za taką możliwość w poprzednich sezonach. 

Poprosiliśmy organizatorów SNS o szersze wyjaśnienia.

Ze względu na plany inwestycyjne na Polanie Jakuszyckiej i trwające długo rozmowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Stowarzyszeniem Bieg Piastów, nie było możliwości uzyskania rzeczowych odpowiedzi co do dalszych losów obiektów na Polanie Jakuszyckiej. Dodajmy od razu, że poza SNS-em wszystkie zawody w kalendarzu są organizowane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów, nasze były organizowane przez Salomona. Na pewno warunki współpracy ze Stowarzyszeniem BP wymagają renegocjacji.

Odpowiedzi otrzymaliśmy na początku tego tygodnia i – jak wówczas dodano – „…sytuacja od ostatniego piątku uległa zmianie i w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie między przedstawicielami Amer Sports Polska i Stowarzyszeniem BP i wtedy będziemy mogli podać ostateczne informacje ws. współpracy”.

Z komunikatu na stronie Biegu Piastów wynika raczej, że na współpracę w tym sezonie nie ma szans, bo poszukiwany jest inny partner do organizacji zawodów na dystansach od 10 do 20 km.

Kwestia umowy, o której wspomnieli przedstawiciele Salomona, była najprawdopodobniej kością niezgody, wynika z naszych informacji. Chodzi o zapis o tym, że Salomon miał wyłączność na organizację zawodów na Polanie (oczywiście poza imprezą główną, jaką jest Bieg Piastów, ale i tę wspierał rzeczowo, dostarczając nagrody), a dodatkowo w budynkach Stowarzyszenia nie mógł powstać żaden inny sklep „z prawdziwego zdarzenia” ze sprzętem narciarskim. Konkurencja również nie mogła się tam reklamować.

Tymczasem już w ubiegłym sezonie Stowarzyszenie zorganizowało zawody, do których znalazło sponsora (Enervit), a w nadchodzącym sezonie cykl 3-6-9 wspierać będzie Fischer.

Salomon, po wybudowaniu nowego sklepu w pobliżu przystanku kolejowego miał opuścić starą lokalizację, na co podobno się jednak nie zanosi. To nieoficjalne informacje, czas pokaże, ile w nich prawdy. Na pewno jednak do przyjacielskiej atmosfery z ostatnich lat jest daleko, dlatego też SNS wylądował z zawodami daleko od Jakuszyc.

SNS dwukrotnie odbędzie się na Jamrozowej Polanie i raz na Kubalonce. W obu miejscach (zwłaszcza w pierwszym) problem ze śniegiem był ostatnio notoroczny.

– Meteorolodzy zapowiadają mocną, śnieżną zimę, więc jesteśmy dobrej myśli. Poza tym na Jamrozowej Polanie gotowy jest system sztucznego naśnieżania, który zawsze może być odpowiednim wsparciem… – mówią nam organizatorzy SNS-a.

Zapowiadają, że organizowane tam będą biegi na dystansach 10-15 km ze startem masowym. Będa biegi i klasykiem, i łyżwa. Czyli zmieni się niewiele pod tym względem, sporą zmianą będzie natomiast brak klasyfikacji generalnej. SNS-a nie będzie też w Zakopanem, co zdarzało się w przszłości.

– Zakopane jest bardzo ważnym punktem na biegowej mapie Polski i chętnie powrócimy z SNS-em do tego miasta, jednak w tym sezonie nie udało się nawiązać odpowiedniej współpracy z lokalnymi organizatorami – dodają przedstawiciele Salomona.

Kamil Zatoński

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *