Skofterud powiedziała „pas”

steira_skofterud_naku_yle

W najbliższym sezonie na narciarskich trasach nie zobaczymy ani Steiry, ani Skofterud.

Kilka tygodni temu karierę zakończyła Kristin Stoermer Steira, teraz poinformowała o tym Vibeke Skofterud.

3 marca 2011 r. sztafeta w składzie: Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer-Steira i Marit Bjoergen zdobyła złoty medal mistrzostw świata, które odbywały się w Norwegii. Z tego dream teamu w najbliższym sezonie na trasach zobaczymy tylko najmłodszą Johaug. Najpierw o jednorocznej (a być może już definitywnej) przerwie w związku z planowanym macierzyństwem poinformowała Marit Bjoergen, później 34-letnia Steira, która niedawno wyszła za mąż (zresztą za biegacza – Kanadyjczyka Devona Kershawa), zdecydowała się zakończyć karierę, a teraz narty na półkę odłożyła Vibeke Skofterud.

35-letnia Norweżka po sezonie 2013/2014 straciła miejsce w norweskiej reprezentacji. Próbowała jeszcze sił w prywatnym teamie długodystansowym Santandera, ale co rusz pojawiały się problemy ze zdrowiem. Przed rokiem biegaczka, która w 2012 r. wygrała Bieg Wazów (przy okazji ustanowiła rekord trasy)  wylądowała w szpitalu z objawami rabdomiolizy – to zespół objawów, wywołanych uszkodzeniem tkanki mięśniowej, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do niewydolności nerek.

– To koniec etapu w moim życiu, a w nowy wchodzę z nadzieją i ekscytacją, ale też odrobiną niepewności – napisała Skofterud na swoim blogu.

Norweżka zdobyła ze sztafetą dwa złote, srebrny i brązowy medal mistrzostw świata, a także złoto igrzysk w Vancouver. Najlepszy indywidualny występ na imprezie najwyższej rangi to szóste miejsce w biegu na 30 km stylem dowolnym w Oslo w 2011 r. Najlepszymi sezonami w Pucharze Świata były lata 2001/2012 oraz 2011/2012, kiedy Skofterud w końcowej klasyfikacji plasowała się na 11 miejscu. Nigdy nie udało się jej wygrać pojedynczych zawodów – sześciokrotnie była druga.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *