Rosyjski dzień w Oberhofie

wylegżaninMaksim Wylegżanin wygrał bieg pościgowy na 15 km techniką klasyczną w niemieckim Oberhofie. O 0,1 sekundy wyprzedził rodaka Aleksandra Liegkowa.

Przed rokiem w przeddzień Sylwestra Rosjanie zajęli cztery pierwsze miejsca w sprincie, zaliczanym do Tour de Ski. Dziś też był rosyjski dzień w wielodniówce – reprezentanci sbornej nadawali ton rywalizacji w biegu pościgowym na 15 km techniką klasyczną.

Co prawda pierwszy wystartował Norweg Petter Northug, ale jego przewaga nad drugim Szwedem Marcusem Hellnerem i Liegkowem szybko stopniała, a do prowadzącej grupy szybko doszlusowali Wylegżanin, jego rodak Ilia Czernousow, Szwajcar Dario Cologna, Kanadyjczyk Alex Harvey i Fin Matti Heikkinen – ten ostatni startował z odległym, 29. numerem. Siedmioosobowa grupa prowadziła wyścig niemal przez całość dystansu, za ich plecami toczyła się walka o zminimalizowanie strat, a stosunkowo najlepiej z zadaniem tym poradzili sobie Czech Lukas Bauer i kolejny z Rosjan Siergiej Turyszew.

Bieg rozstrzygnął się na ostatnim kilometrze, kiedy najpierw wywrotkę zaliczył Heikkinen, później nieznacznie odpadł Czernousow, a wreszcie rywali za plecami zostawili Liegkow i Wylegżanin. Ten ostatni okazał się lepszy na finiszu, o jego zwycięstwie zdecydował odczyt fotokomórki.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=50ubq6cxfvA#!

Trzecie miejsce zajął Petter Northug, który jeszcze przed biegiem oferował kolegom z kadry wynagrodzenia za pomoc w taktycznym rozegraniu biegu i całego Touru. Prężenie muskułów przez Norwegów to jednak tylko gra medialna – już w prologu żaden poza Northugiem nie pokazał, że jest w stanie walczyć o wysokie lokaty. W niedzielę było podobnie – Tord Asle Gjerdalen był dopiero 22., Simem Oestensen 31., a kreowani na następców Norhuga Finn Hagan Krogh i Niklas Dyrhaug zajęli miejsca – odpowiednio – na końcu czwartej i początku piątej dziesiątki.

Po dwóch etapach Touru pierwszy jest Wylegżanin, z 5-sekundową przewagą nad Liegkowem i 17-sekundową nad Northugiem. 1 stycznia sprinty w szwajcarskim Val Muestair.

Maciej Kreczmer zajął 40. miejsce, Maciej Staręga był 85.

Top 10 z Oberhofu

Klasyfikacja generalna

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *