Prowadził, pomylił trasę, przegrał

La Diagonela 2015 Pettersen IshidaZaliczana do Swix SkiClassics La Diagonela miała dramatyczny przebieg.

Najpierw śniegu w szwajcarskiej Engadynie było za mało, by rozegrać bieg na zakładanym dystansie 65 km, później aż za dużo – w wieczór i noc poprzedzającą zawody spadło w okolicy ponad pół metra śniegu, więc ze względu na zagrożenie lawinowe trasę modyfikowano. Trudno powiedzieć, czy z tego, czy z innego powodu, ale prowadzący od 14 km Bill Impola z Team Coop zamiast biec na metę, wbiegł kolejny raz na pętlę, nadłożył 700 metrów, co kosztowało go wygraną w zawodach. Zwyciężył w nich Norweg Oystein Pettersen, jeszcze niedawno specjalista od sprintów, a teraz coraz lepszy długodystansowiec. Drugi był inny z Norwegów – Christopher Callesen, a trzeci John Kristian Dahl. Dopiero siódmy – Anders Aukland, który wraz z bratem rozdawał karty w cyklu Swix SkiClassic jeszcze dwa sezony temu.

Wśród pań triumfowała Japonka Masako Ishida, której dobrze zrobiło przestawienie priorytetów z Pucharu Świata na biegi długodystansowe. Druga była Austriaczka Katerina Smutna, która przed tygodniem wygrała Jizerską Padesatkę.

– Po pierwszej pętli przyspieszyłem i uzyskałem 15-20 sekundową przewagę. Przewaga systematycznie rosła, ale nagle musiałem się zatrzymać, kiedy członkowie mojego teamu uświadomili mi, że pomyliłem trasę. Mimo tego, co się wydarzyło, dostrzegam pozytywy – wiem, że jestem w stanie wygrywać takie biegi. Chciałbym podziękować przedstawicielom Team United Bakeries za ich zachowanie na mecie – powiedział Bill Impola, który nawiązywał do protestu, złożonego przez TUB na zwycięstwo… własnego zawodnika. Norwegowie chcieli się zachować honorowo, ale organizatorzy nie mieli wyjścia – nie mogli przyznać wygranej Impoli. Podkreślili, że wygrywa po prostu ten, który jest pierwszy na mecie i do zawodnika należy zaznajomienie się z trasą. Dodano jednak, że w kolejnych biegach jeszcze większą uwagę przykładać się będzie do prawidłowego oznaczenia tras.

Na starcie biegu zabrakło Polaków.

Mężczyźni
1. Pettersen Oystein, 1983, NOR 2:03.11,2
2. Callessen Christoffer, 1988, NOR 2:03.14,1
3. Dahl John Kristian, 1981, NOR 2:03.15,0

Kobiety
1. Ishida Masako, 1980, JPN 2:23.58,0
2. Smutná Katerina, 1983, AUT 2:24.00,8
3. Boner Seraina, 1982, SUI 2:24.00,9

Pełne wyniki>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *