Premiera Pucharu Świata pod znakiem zapytania

Wszystko wskazuje na to, że nie odbędą się pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, zaplanowane na 19-20 listopada w norweskim Beitostolen. Ostateczna decyzja w środę. Kiedy zima zawita do Polski?

Norwegowie stracili już nadzieję na opady śniegu, wciąż liczą na niskie temperatury, by móc wyprodukować sztuczny śnieg, ale wszystko wskazuje na to, że wszelkie próby spełzną na niczym. W weekend uruchomiono armatki śnieżne, ale – jak przyznali organizatorzy – w tym, co udało się otrzymać, więcej było wody, niż śniegu. Problemem jest nie tylko zbyt wysoka temperatura, ale także bardzo duża wilgotność powietrza.

Niestety, prognozy pogody nie są pomyślne, a decyzja o organizacji imprezy w Beitostolen lub jej przeniesieniu musi zapaść najpóźniej w najbliższą środę.

Jeszcze w weekend wydawało się, że z pecha Norwegów skorzystają Szwedzi z Oestersund, miasteczka, które chciałoby od 2013 r. regularnie organizować zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, a najlepiej łączyć je w kalendarzu z rozgrywanymi tam już od lat zawodami PŚ w biathlonie. Szwedzi zdecydowali jednak, że przyjęcie biegaczy za niecałe dwa tygodnie niosłoby zbyt duże ryzyko dla zawodów biathlonistów, zaplanowanych na 30.11-4.12.

Możliwe więc, że Norwegowie zgłoszą do FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska) inną lokalizacją – Sjusjøen.

Nerwowo robi się też w Finlandii, gdzie – dokładnie w Kuusamo od 25 listopada – odbędzie się nie tylko druga runda PŚ w biegach, ale także inauguracja zawodów pucharowych w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Kiedy śniegu i mrozów doczekamy się w Polsce? Według prognoz Accuweather w Jakuszycach już w ten piątek w nocy temperatura spadnie poniżej zera stopni, ale na opady nie ma na razie co liczyć. Chyba że zmrożonego deszczu, bo ten spodziewany jest pod koniec przyszłego tygodnia.

 

 

Imprezy nie przejmą też Szwedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *