Polacy z Davos nie wrócą z pustymi rękami

To był w miarę udany weekend dla polskich biegaczek i biegaczy, którzy sięgnęli po pucharowe punkty w zawodach w Szwajcarii.

W sobotnim sprincie techniką dowolną życiowy rezultat – 18 miejsce – osiągnęła Izebala Marcisz. Do awansu do półfinału zabrakło lepszego finiszu. Dalej od wyjścia z ćwierćfinału był Maciej Staręga, ale i on zgarnął punkty do pucharowej klasyfikacji i potwierdził, że w Davos zwykle biega dobrze – punktuje tu regularnie, z wyjątkiem 2019 r. W najlepszych dla niego latach – 2014 i 2015 – zajmował tu ósme i dziewiąte miejsce.

Punkty, tyle że w niedzielę w biegu „łyżwą” na 15 km zdobył też Dominik Bury, który zajął 26 miejsce ze stratą 1:47.3 do zwycięzcy, Norwega Simena Hegstada Kruegera. Startujący z numerem 70-tym zawodnik powtórzył osiagnięcie z poprzedniego weekendu w Lillehammer, gdzie również był najszybszy w biegu na tym samym dystansie.

Na podium w niedzielę stanęli także Johannes Hoesflot Klaebo (+22.9) i Rosjanin Siergiej Ustiugow (+27.2). Co ciekawe, obaj stoczyli w sobotę zażarty bój w sprincie, gdzie potykali się w ćwierćfinale (lepszy był Ustiugow), półfinale i finale (w obu minimalnie lepszy był Klaebo).

WYNIKI 15 km F>>

WYNIKI SPRINT F M>>

W sprincie kobiet trzecie z rzędu pucharowe zwycięstwo odniosła Szwedka Maja Dahlqvist. Druga była Szwajcarka Nadine Faehndrich, a trzecia Słowenka Anamarija Lampić. W finale była tylko jedna Norweżka – na piątym miejscu Tiril Udnes Weng.

W biegu tym pucharowy debiut zaliczyły 19-letnia Karolina Kaleta (była 79) i 17-letnia Daria Szkurat (80 miejsce).

Monika Skinder zajęła 45 miejsce, a Weronika Kaleta 60.

WYNIKI SPRINT F>>

W niedzielę w biegu na 10 km „łyżwą” szans rywalkom nie dała Therese Johaug, która o 14.5 sekundy wyprzedziła Amerykankę Jessie Diggins oraz o 17.1 sekundy Szwedkę Fridę Karlssson.

Izabela Marcisz pobiegła poniżej oczekiwań, zajmujać 54. lokatę. Daria Szkurat była 84 (+4:35.4), a Karolina Kaleta 86 (+5:38.1).

WYNIKI 10 km F>>

W kalsyfikacji generalnej Pucharu Świata wśród mężczyzn prowadzi Klaebo (476 pkt), przed Ustiugowem (315 pkt) i Bolszunowem (267 pkt).

Wśród kobiet prowadzenie utrzymała Frida Karlsson (400 pkt), 15 pkt straty ma Therese Johaug, a 61 pkt Dahlqvist.

Klasyfikacja generalna>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *