Petter Northug zakończył karierę!

W wieku zaledwie 32 lat Petter Northug zakończył karierę biegacza narciarskiego.

Po zejściu Marit Bjoergen z tras w ubiegłym sezonie, Norwegia traci drugą z największych gwiazd biegów ostatnich lat.

Zobacz także: Tak z rywalami rozprawiał się Petter Northug (WIDEO)

Petter Northug na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Trondheim powiedział, że choć próbował z całych sił, to po trudnym okresie przygotowawczym nie jest w stanie dojść do formy, która pozwoliłaby mu na rywalizację na najwyższym poziomie. Już miesiąc temu nieoczekiwanie zapowiedział, że daje sobie 30 dni na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy nadal będzie biegał na nartach.

– To była przygoda. Jako dzieciak marzyłem o tym, by zostać dobrym narciarzem i jestem dumny z tego, co osiągnąłem. Biegi narciarskie były moim życiem przez wiele lat i dlatego trudno się żegnać – powiedział Northug, który dodał, że jeszcze nie wie, co będzie dalej robił.

Northug to jeden z najwybitniejszych biegaczy narciarskich ostatniej dekady. Ma w kolekcji 13 złotych medali mistrzostw
świata i dwa złote medale igrzysk (w tym jeden indywidualny – na 50 km „klasykiem” w Vancouver w 2010 r.). Dwa razy – w 2010 i 2013 r. zdobył Pychar Świata, w 2015 r. wygrał Tour de Ski.

W poprzednim sezonie Pucharu Świata startował w pojedynczych zawodach, zdobył ledwie 94 punkty. Przez długi czas trenował poza kadrą, był skonfliktowany z norweską federacją i nie chciał przyjąć warunków sponsorskich, obowiązujących innych biegaczy.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *