Oto przyszłość biegów narciarskich? [część 2]

O macie Neveplastu wielu zapewne słyszało, ale pomysł okazał się porażką. Wrócili do niego Szwedzi, a Rosjanie mają swój, dość oryginalny.

W 2015 r. głośno zrobiło się o włoskiej firmie Neveplast, która wyprodukowała matę, po której można biegać na nartach niezależnie od warunków atmosferycznych. Wyglądało to interesująco>>

W 2017 r. trasę o długości 200 metrów wyłożono w Jeleniej Górze, posiłkując się przy zakupie pieniędzmi z budżetu partycypacyjnego. Przed rokiem pętelka była daleka od ideału>>, choć zapewniano, że jest użytkowana przez biegaczy z miejscowego klubu.

Jeleniogórzanie okazali się jednymi z niewielu, którzy skusili się na włoskie specjały, a Neveplast wycofał się z oferowania maty, skupiając się na produkcji nawierzchni do zjazdów narciarskich.

Jak podaje portal dailyskier.com, na produkcję własną zdecydowali się natomiast Szwedzi, których mata ma kolor biały i nazywa się Summerski. Na pierwszy rzut oka od włoskiej różni się tylko kolorem.

W miejscach, gdzie pieniędzy na zakup maty zabraknie i brakować będzie też śniegu, pozostanie sposób rosyjski – portal openski.ru opublikował kilka dni temu nagranie z lokalnych zawodów we wsi Kujar, gdzie ścigano się na nartach po dukcie leśnym, a krok biegowy wyglądał wypisz-wymaluj jak ten, stosowany przez Norwega Klaebo na podbiegach.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *