Norweska gwiazda straciła tytuły. Przez lek na astmę

sundby kamizelkaMartin Johnsrud Sundby naruszył przepisy antydopingowe przy stosowaniu leków na astmę. Stracił zwycięstwo w Tour de Ski w 2015 r. i Kryształową Kulę, zdobytą w tym samym sezonie.

W zalewie informacji o podejrzeniach dopingowych kierowanych wobec Rosjan prawdziwą bombą okazuje się być ta, która wybuchła po werdykcie Trybunały Arbitrażowego ds. Sportu, który uznał, że Martin Johsrud Sundby naruszył przepisy antydopingowe stosując legalny lek na astmę – Ventoline (zawierający salbutamol).

Niewłaściwe stosowanie leku (Norwegowie podkreślają, że nie chodzi o przekroczenie dopuszczalnych norm, ale „niewłaściwe administrowanie”) ma niebagatelne konsekwencje, bo Sundby został pobzawiony zwycięstwa w Tour de Ski w 2015 r., a wskutek tego także Pucharu Świata w tamtym sezonie. Odebrane mu zostaną także nagrody finansowe, co zobowiązała się mu zrekompensować rodzima federacja. Jej przedstawiciele podkreślają bowiem, że naruszenie reguł nie było zawinione przez zawodnika, ale przez lekarza.

Sundby został ponadto zawieszony na dwa miesiące, licząc od 11 lipca.

Kamil Zatoński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *