Norwegowie w histerii

Petter Northug stracił bonusowe 15 sekund za zabiegnięcie drogi Szwajcarowi Dario Cologni. Czy słusznie? Według Norwegów – nie.


W poniedziałkowym biegu łączonym na 20 km (10 km Cl +10 km F) w Oberstdorfie zwyciężył niespodziewanie Fin Matti Heikinen. Drugi był lider Touru po czterech etapach – Dario Cologna, a trzeci (to również niespodzianka, by nie powiedzieć sensacja) – Czech Martin Jaks.

W czasie biegu doszło do nieprzyjemnego zgrzytu. Na 14,5 km biegacze walczyli o bonusowe sekundy. Jak uznali sędziowie, Norweg Petter Northug zabiegł drogę Dario Cologni, zmuszając go do wytracenia tempa. Skandynawa pozbawiono więc zarobionych w ten sposób 15 sekund, przez co jego strata do lidera urosła już do 1 min 42 s.

Zawodnik i jego team zapowiedzieli złożenie protestu. Langrenn.com, norweski serwis o biegach narciarskich, zatytułował nawet swoją depeszę „Komiczne!”, komentując decyzję jury, choć obiektywnie dał prawo głosu także tym, którzy uważają, że ukaranie Northuga było słuszne.

Relacja telewizyjna nie pozostawia chyba wątpliwości, że Northug nie grał czysto. http://www.youtube.com/watch?v=2vt5a1ju3WY&feature=player_detailpage

„Zajmowałem pierwsze miejsce na początku podbiegu i starałem się trzymać rywali za sobą. Tak to wygląda w biegach masowych. Bonusowe sekundy były mi bardzo potrzebne. Ponieważ mam świadomość, że nie naruszyłem przepisów, to z decyzji jury jestem niezadowolony. Mam takie wrażenie, że już zdecydowano, że Tour powinien wygrać Dario Cologna” – powiedział Northug.

Norwegowi tuż po biegu „wygarnął” Lukas Bauer.

„Dzisiejsze zachowanie Northuga na trasie kosztowało mnie wiele bonusowych sekund. Uznałem, że nie będę tłumił gniewu w sobie i na mecie powiedziałem mu, co myślę. Czasem trzeba się trzymać nie tyle przepisów, co pewnych koleżeńskich zasad” – powiedział Czech, dwukrotny zwycięzca Tour de Ski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *