Narciarzu, wyskakuj ze skarpetek!

skarpety 2Bestsellerowa w Norwegii książka „Bli rå på ski” Petera Reistada przynosi kilka ciekawych i zaskakujących porad dla biegaczy narciarskich.

Łyżwiarze szybcy wiążą łyżwy możliwie najmocniej, by nie stracić żadnej cząstki sekundy na dystansie. Robią to też po to, by nie odczuwać żadnej niestabilności. Stopa musi być jak przyklejona do buta – zauważa Petter Reistad, były mistrz świata juniorów w biegach narciarskich, który w zeszłym roku w wieku ledwie 21 lat zakończył karierę. Teraz dzieli się swoimi doświadczeniami i obserwacjami, prowadząc kursy dla adeptów narciarstwa. Wydał też książkę, która z miejsca stała się bestsellerem w kraju, w którym na 5 mln mieszkańców prawie 200 tys. to zarejestrowani w federacji narciarskiej zawodnicy.

Reistad zaobserował, że z doświadczeń panczenistów korzystają też jego koledzy – przypomniał, że Tord Asle Gjerdalen po otwarciu sezonu w Beitostole w 2013 r. zdradził, że biegł na nartach… bez skarpet. Wszystko po to, by mieć lepsze czucie narty. Reistad spróbował tego samego, przy czym na jedną stopę założył możliwie najcieńszą skarpetę bawełnianą. Obserwacje? Stopa w skarpecie poruszała się w bucie, ta nieubrana – wręcz przeciwnie. Wszystkie następne biegi w sezonie Norweg zaliczał już bez skarpetek.

– Dlaczego używacie skarpet? Prawdopodobnie dlatego, że zawsze je zakładaliście. Tymczasem bez nich wcale nie zmarzniecie, sprawdziłem to – radzi Reistad, który uważa, że między stopą, która przekazuje siłę a nartą, która ją odbiera, powinno być jak najmniej warstw. Problem pocenia stóp Norweg „załatwiał” korzystając z… soku z limonki, którym stosował kilka minut przed startem.

– Takie niewielkie ulepszenia mogą wydawać się zbędne. I większość pewnie jest, a naprawdę skuteczna jest tylko jedna na pięć. Ale jeśli taki drobiazg daje tysięczną sekundy zysku przy odbiciu, to przy dwustu krokach na kilometr zyskujesz w sumie 0,2 sekundy, a na 10 kilometrach 2 sekundy. Złoto mistrzostw kraju przegrałem o 0,6 sekundy, a mistrzostw świata o sześć sekund. Dodaj do siebie zysk z kilku usprawnień i zobaczysz, jak możesz zbudować przewagę – pisze Petter Reistad.

Kamil Zatoński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *