Najlepszy wśród słabych? Maciej Staręga

Źródło: Fis-ski.com

Źródło: Fis-ski.com

23-letni reprezentant UKS Rawa Siedlce zostawił w tym sezonie daleko w tyle rywali z gór.
Jak wynika z rankingu Polskiego Związku Narciarskiego, który uwzględnia starty w zawodach o różnej kategorii – od krajowych w rodzaju Mistrzostw Tatrzańskiego Związku narciarskiego i Mistrzostw Karkonoszy (są zwykle słabo obsadzone) przez zawody rangi FIS (w tym Slavic Cap i OPA Cup) po biegi w Pucharze Świata i na mistrzostwach świata. W Symie to ponad 80 biegów – każdy jest punktowany i na koniec sezonu powstaje lista rankingowa. Na tej po sezonie 2012/2013 znalazło się 71 nazwisk, w tym kilkanaście to specjaliści od kombinacji norweskiej.

Na samym szczycie Maciej Staręga, reprezentujący UKS Rawa Siedlce, który zgromadził 7412 pkt. Wypadający dobrze przede wszystkim w sprintach na najważniejszej imprezie sezonu, czyli mistrzostwach świata w Val di Fiemme od odpadł w eliminacjach biegu na najkrótszym dystansie i został sklasyfikowany na 41 miejscu. W Team Sprincie był 12, a w biegu na 15 km techniką dowolną 57.

Wcześniej wziął udział w mistrzostwach do lat 23 w Liberci, gdzie w sprincie techniką dowolną został sklasyfikowany na 8. Pozycji, a w biegu na 15 km techniką dowolna na 13.

Starędze udało się zapunktować w zawodach Pucharu Świata – najpierw w grudniu w kanadyjskim Quebeku był 22., później w Nowy Rok w szwajcarskim Val Muestair zajął 25. miejsce – oba występy to oczywiście sprinty techniką dowolną.
W pozostałych zawodach Pucharu Świata szło słabo (np. w Oberhofie na 15 km był dopiero 85), a lepsze miejsca udawało się zajmować tylko w słabo obsadzonych zawodach Slavic Cupu – w słowackiej Kremnicy (tu Staręga wygrał sprint techniką dowolną) i w Zakopanem (dwa trzecie miejsca w biegach na 15 km Cl i 10 km F).

23-latek zdobył też dwa złote medale mistrzostw Polski – w sprincie i biegu na 30 km techniką klasyczną.
W rankingu PZN na podium znaleźli się też Jan Antolec i Sebastian Gazurek, a dalej Marcin Rzeszótko, zbierający punkty głównie w zawodach krajowych, młodzieżowiec Paweł Klisz, Matrusz Ligocki, Patryk Chudoba i trzech weterani – Robert Faron, Maciej Kreczmer i Bogusław Gracz. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasował się Konrad Motor, który pod koniec sezonu debiutował w zawodach Pucharu Świata w Lahti. W kwalifikacjach sprintu był 61., w biegu na 15 km klasykiem 73. Na 81 zawodników, którzy ukończyli rywalizację.

TOP10 polskich biegów w sezonie 2012/2013
1. Maciej Staręga UKS Rawa Siedlce 7412
2. Jan Antolec LKS Poroniec Poronin 6086
3. Sebastian Gazurek NKS Trojwieś Beskidzka 5134
4. Marcin Rzeszótko AZS AWF Katowice 4176
5. Paweł Klisz LKS Klimczok Bystra 3892
6. Mateusz Ligocki NKS Trójwieś Beskidzka 3493
7. Patryk Chudoba LKS Poroniec Poronin 2457
8. Robert Faron LKS Witów Mszana Górna 2739
9. Maciej Kreczmer LKS Poroniec Poronin 2457
10. Bogusław Gracz LKS Witów Mszana Górna 2066

2 komentarz do “Najlepszy wśród słabych? Maciej Staręga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *