Nagła śmierć fińskiego mistrza olimpijskiego

W wieku 41 lat zmarł Mika Myllylä, najbardziej utytułowany, ale też najbardziej skompromitowany biegacz w historii fińskiego narciarstwa klasycznego.

Czytaj także: Rywale z szacunkiem o Mika Myllylae

Nie podano przyczyn śmierci Fina.

Myllylä zdobył w Nagano w 1998 r. złoty medal olimpijski w biegu na 30 km. Na swoim koncie ma też cztery złote medale mistrzostw świata: z Trondheim z 1997 r. na 50 km, oraz trzy z Ramsau z 1999 r.: na 10, 30 i 50 km. W sumie zdobył 15 krążków na imprezach najwyższego szczebla.

Zobacz największe sukcesy Myllylä

W 2001 r. Fin, razem z pięcioma rodakami, został przyłapany na stosowaniu dopingu w czasie mistrzostw świata w Lahti. Był to największy skandal dopingowy w historii fińskiego narciarstwa, a procesy sądowe w tej sprawie ciągną się do dziś. Myllylä po odbyciu kary dwuletniej dyskwalifikacji próbował wrócić do sportu, ale bez powodzenia. Ostatecznie zakończył karierę w 2005 r.

Medali, zdobytych przed rokiem 2011 Finom nie odebrano, choć wielu ekspertów nie ma wątpliwości, że doping w fińskiej kadrze miał charakter systemowy i był stosowany także w latach 90-tych.

Myllylä miał problemy z alkoholem, chorował na depresję, kilka razy próbował targnać się na swoje życie. Znaleziono go martwego w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *