Mistrzostwa w Oslo: program i faworyci

W środę 23 lutego w Oslo-Holmenkollen rozpoczynają się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Pierwsze medale zostaną rozdane dzień później, w biegach sprinterskich. Zobacz program i faworytów na poszczególnych dystansach.

Najpierw – 23 lutego – na starcie staną zawodnicy spoza szerokiej czołówki, którzy na dystansach 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) będą ubiegać się o możliwość startu w nagradzanych medalami biegach techniką klasyczną na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni).

Na 24 lutego zaplanowano zawody dla sprinterów i sprinterek, którzy ścigać się będą techniką dowolną.

Faworyci:

Mężczyźni: Emil Joensson (SWE), Eirik Brandsdal (NOR), Ola Vigen Hattestad (NOR), Aleksy Pietuchow (RUS), Petter Northug (NOR)

Kobiety: Arianna Follis (ITA), Kikkan Randall (USA), Maiken Caspersen Falla (NOR), Maritn Bjoergen (NOR)

26 lutego wielką szansę na medal będzie mieć Justyna Kowalczyk, która zmierzy się z rywalkami w biegu pościgowym na 15 km. Jej największą rywalką będzie oczywiście Marit Bjoergen, a w walce o złoto liczyć się powinny także Włoszki Follis i Marianna Longa.

Dzień później odbędzie się bieg pościgowy mężczyzn na 30 km. Faworyci? Dario Cologna (SUI), Petter Northug (NOR) i Aleksander Liegkow (RUS).

28 lutego kobiety zmierzą się na dystansie 10 km stylem klasycznym ze startu interwałowego. Faworytki: znów Kowalczyk i Bjoergen, a także Finka Aino-Kaisa Saarinen i Norweżka Therese Johaug.

Wśród mężczyzn (start 1 marca na 15 km klasykiem) do faworytów można zaliczyć Colognę, Liegkowa, Maxima Wylegżanina (RUS), Lukasa Bauera (CZE) i Daniela Rickardssona (SWE).

Na 2 marca zaplanowano sprinty drużynowe kobiet i mężczyzn (technika klasyczna).

Faworyci:

Mężczyźni: Norwegia, Włochy, Rosja, Szwecja

Kobiety: Norwegia, Słowenia, Włochy

Sztafety na dystansach odbędą się 3 (kobiety) i 4 marca.

Faworyci:

Mężczyźni: Norwegia, Rosja, Szwecja

Kobiety: Norwegia, Finlandia, Włochy

Wreszcie – 5 i 6 marca zawodnicy zmierzą się na najdłuższych dystansach. Kobiety pobiegną techniką dowolną na 30 km (faworytki: Bjoergen, Kowalczyk, Charlotte Kalla (SWE)), a mężczyźni na 50 km (faworyci: Northug, Cologna, Liegkow, Marcus Hellner (SWE)).

Imprezę będzie transmitować Eurosport i TVP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *