Mistrzostwa Polski w dwóch terminach, podejście nr 2

PZN_LOGO_120W przyszłym sezonie Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców mają się odbyć w dwóch terminach i miejscach.

Polski Związek Narciarski opublikował projekt kalendarza imprez centralnych w biegach narciarskich na sezon 2017.

Najważniejszą nowością jest zamiar przeprowadzenia Mistrzostw Polski Seniorów w dwóch terminach – 11 i 12 lutego na Kubalonce (lub w Jakuszycach) oraz od 22 do 26 marca w Jakuszycach.

Podobny pomysł pojawił się we wstępnym kalendarzu już przed rokiem, ale później się z niego wycofano (kalendarz zatwierdzany jest we wrześniu). W wielu krajach czempionaty przeprowadza się w dwóch terminach – zwykle w styczniu i w drugiej połowie marca. W 2017 r. w terminie lutowym nie ma zawodów Pucharu Świata, więc na Kubalonce lub w Jakuszycach powinni się pojawić wszyscy najlepsi biegacze. W programie sprinty „łyżwą” oraz 5/10 km techniką klasyczną. Ponieważ zawody odbędą się 10 dni przed startem mistrzostw świata w Lahti można oczekiwać, że będą formą kwalifikacji do najważniejszej imprezy.

W drugiej części mistrzostw Polski oprócz biegów dystansowych (na 15 i 30 km – również „klasykiem”) będą Team Sprinty („klasyk”), sztafety i Team Sprint Mix techniką dowolną, a więc konkurencja, w której wystąpią mieszane teamy męski i żeński.

Co ważne, wzorem minionego sezonu Mistrzostwa Polski Seniorów będą jednocześnie okazja do rozdania medali w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców.

W kalendarzu znalazło się ponadto pięć etapów Biegu na Igrzyska w dobrze znanych lokalizacjach (Ustrzyki Dolne, Kubalonka, Duszniki Zdrój, Tomaszów Lubelski i finał w Jakuszycach), Mistrzostwa TZN (11-12 marca), a dla juniorów – Ogólnopolskie Zawody UKS w Tomaszowie, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Zakopanem (zaznaczono, że mogą to być ewentualnie mistrzostwa Polski w kategoriach Junior A do C) oraz Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjada w Białce Tatrzańskiej.

W kalendarzu są też imprezy międzynarodowe – uniwersjada w styczniu i lutym w Ałmatach (Kazachstan), Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w Park City (USA) oraz EYOF w tureckim Erzurum.

projekt_kal._pzn_w_biegach__na_seon__2016-2017_z_dnia_15.06.2016a

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *