Mistrz olimpijski z Soczi zakończył karierę

34-letni Rosjanin Aleksander Liegkow ogłosił zakończenie międzynarodowej kariery.

Liegkow przez dwa ostatnie sezony właściwie nie startował ze względu na zawieszenie przez FIS, w związku z podejrzeniem przyjmowania dopingu na igrzyskach w Soczi. Zdobył tam złoty medal w biegu na 50 km techniką dowolną i srebro z kolegami w sztafecie 4×10 km, ale oba krążki zostały mu odebrane przez MKOl, a na dodatek biegacz dostał dożywotni zakaz startu w igrzyskach. Po apelacji w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu tytuły i medale przywrócono, ale Liegkow do Pjongczangu nie pojechał – raz, że MKOl nadal uznawał go za persona non grata, dwa – że sam Liegkow, walczący z prawnikami o dobre imię, trenował znacznie mniej. Motywacji do kontynuacji kariery mu zabrakło.

Złoty medal z Soczi pozostaje największym osiągnięciem w karierze Liegkowa. Wygrał on ponadto Tour de Ski i zdobył małą kryształową kulę Pucharu Świata za biegi dystansowe. Ma też wspomniane srebro igrzysk w sztafecie oraz dwa medale (srebro i brąz) mistrzostwa świata – również w sztafecie. 9 razy wygrywał zawody Pucharu Świata, w tym 50-tkę w Oslo-Holmenkollen.

Medal z najważniejszych imprez byłoby pewnie więcej, gdyby nie wyjątkowy pech, który towarzyszył Liegkowowi w czasie kariery – a to łamał kij, kiedy bieg zbliżał się do rozstrzygnięcia, a to notował wywrotkę. Nie był też nigdy mistrzem ostatniej prostej.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *