Mini tour od piątku w Kuusamo

W piątek w fińskim Kuusamo 124 biegaczy i 90 biegaczek stanie na starcie trzyetapowych zawodów Ruka Triple. Impreza, świętująca w tym sezonie 10. urodziny, inauguruje rywalizację pucharową skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich, a dla biegaczy narciarskich jest drugą rundą walki o Krzyształową Kulę.

Zawodnicy rywalizować będą od piątku do niedzieli. Na początek – sprinty techniką klasyczną, w sobotę biegi na 5 (K) i 10 (M) km techniką dowolną, a w niedzielę finałowa rywalizacja na dystansach 10 (K) i 15 (M) km „klasykiem”. W tych ostatnich zawodnicy będą startować z takimi różnicami, jakie dzielić ich będą po dwóch dniach mini touru.

Do zgarnięcia będzie nawet 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ, bo zwycięzca każdego etapu otrzyma 50 pkt., a triumfator całego touru 200 pkt.

Na liście startowej jest aż 124 zawodników, w tym – po raz pierwszy w tym sezonie – niemal wszyscy najlepsi specjaliści od sprintów. O zwycięstwo w rywalizacji pań walczyć będzie natomiast 90 biegaczek. Także Justyna Kowalczyk, która przed rokiem rozpoczęła mini tour od 11. miejsca w sprincie, a później – bez powodzenia – ścigała Marit Bjoergen. Ostatecznie Norweżka okazała się o ponad 30 sekund lepsza. Teraz to także ona będzie zdecydowaną faworytką, choć ze względu na to, że tym razem dwa biegi odbywają się techniką klasyczną, Kowalczyk będzie mieć z pewnością większe szanse.

Na liście startowej, oprócz Justyny Kowalczyk, są też Ewelina Marcisz, Paulina Maciuszek i Sylwia Jaśkowiec.

Wśród mężczyzn przed rokiem najszybszy był Rosjanin Aleksander Liegkow, który fantastycznym finiszem nie dał szans Szwajcarowi Dario Cologni i Szwedowi Danielowi Rickardssonowi. Teraz też cała trójka będzie w szerokim gronie faworytów, obok m.in. Pettera Northuga, który na początku ubiegłego sezonu nie startował.

Na liście startowej są nazwiska Macieja Kreczmera, Macieja Staręgi i Mariusza Michałka.

Transmisja zawodów w TVP (tylko kobiety) i Eurosporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *