Marcialonga: wszystko, co musisz wiedzieć przed startem

Start Marcialongi

15 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na start w Marcialondze.

Bieg Piastów podpisał porozumienie partnerskie z włoskim, legendarnym biegiem narciarskim Marcialonga. Dla Polaków dostępna będzie specjalna pula pakietów startowych.

To bieg legendarny, kultowy i pod wieloma względami 'naj’ – twierdzą uczestnicy. Dla specjalistów od długich dystansów wygrana w tych zawodach to marzenie nr 2, po zwycięstwie w Biegu Wazów.

Odpowiedź na pytanie, czy warto, nie może być więc inna, niż twierdząca, ale zanim podejmiecie decyzję, przeczytajcie garść praktycznych porad od dwukrotnego uczestnika.

  1. Marcialonga odbędzie się 26 stycznia 2020 r., w niedzielę. Jeśli bieg odbędzie się na oryginalnej trasie, to start zlokalizowany będzie w Moenie, a meta w Cavalese. Obie miejscowości znajdują się w prowincji Trentino. Dojazd z Wrocławia to ponad 10 godzin, z Warszawy – około 14
  2. Najbliższe lotniska to Wenecja (170 km) i Bergamo (261 km), gdzie można wypożyczyć samochód i dojechać na miejsce.  
  3. Trasa biegu głównego liczy 70 km, a towarzyszącego 45 km (ma metę w Predazzo). W ostatnich latach zdarzało się, że bieg skracano o kilka-kilkanaście kilometrów.
  4. Profil trasy nie jest wymagający – w pierwszej części wiedzie pod górę, ale podbiegi są krótkie. Po nawrotce w Canazei wiedzie głownie w dół (łagodne zjazdy) i po płaskim terenie. Wyjątkiem jest „cascata”, czyli końcowy podbieg do Cavalese, gdzie trzeba się wspinać przez około 2 km do mety. Podbieg jest wymagający, a dodatkową trudnością jest zazwyczaj kiepski już stan trasy. Mapa i profil trasy>>
  5. Większość zawodników z czołówki pokonuje trasę „pchają”, ale dla amatorów może to być zbyt trudne zadanie, bo dystans jest pokaźny, a pojedyncze podbiegi – choć krótkie – to bywają strome i wyczerpujące.
  6. Niedostatki śniegu (bywały lata, że niemal całą trasę sypano ze sztucznego śniegu) w połączeniu z wysoką temperaturą powodują, że nie jest to bieg szybki. Trzeba być przygotowanym na kilkugodzinny zwiększony wysiłek.
  7. Na trasie znajduje się wiele punktów żywieniowych, które są dobrze zaopatrzone w odżywki, jedzenie i napoje.
  8. Bieg cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miejscowości, przez które wiedzie trasa – wzdłuż niej można spotkać wielu kibiców, którzy żywiołowo dopingują zawodników.
  9. Jeszcze bardziej popularny bieg jest wśród Skandynawów, którzy przyjeżdżają tu na zimowe wakacje i stanowią większość uczestników. Powoduje to też problem z zakwaterowaniem, szczególnie jeśli chcemy przyjechać na kilka dni, a nie na pełny turnus. Noclegów można szukać np. poprzez stronę visittrentino.info
  10. Polana startowa jest niewielka, a zawodnicy wypuszczani są na trasę z boksów, z nartami w rękach. Rozstawienie do sektorów jest wypadkową wyników z poprzednich lat i rezultatów z innych, znaczących biegów.
  11. Przy starcie zlokalizowane są parkingi, warto zarezerwować więcej czasu na dojazd, bo zdarzają się korki. Z mety na start kursują autobusy.
  12. Na mecie w Cavalese na zawodników czeka posiłek w hali sportowej. Pod chmurką znajduje się szatnia, do której trafiają rzeczy, pozostawione w ciężarówkach, czekających przy starcie.
  13. Opłata startowa to 99 EUR, a zapisać można się przez Internet (pula dla Polaków aktywna będzie od 4 listoapda). Link>>
  14. Na trasie biegu czasem tworzą się korki. Zapis biegu z 2019 r. można obejrzeć tutaj>>
  15. Jak przygotować się do tak długiego biegu? Najlepiej pod okiem doświadczonej trenerki!

Przygotujcie formę na TEN DZIEŃ z trenerką Natalia Grzebisz – zwyciężczynią Biegu Piastów i 4-krotną uczestniczką Biegu Wazów. W ofercie:
– zindywidualizowane plany treningowe,
– porady dietetyczne,
– obozy narciarskie.
Więcej informacji – info@biegowki24.pl
ZAPRASZAMY 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *