Lukas Bauer: Naszym zawodnikom potrzeba więcej startów

Lukas Bauer

Trener polskiej kadry biegaczy uważa, że zrobili oni w ostatnich miesiącach postęp i zapowiada, że będą mieli wiele okazji do startów i zdobycia cennego doświadczenia.

W piątek 29 listopada od sprintów w ośrodku Ruka w Finlandii rozpoczyna się kolejny sezon Pucharu Świata. W zawodach wystąpią Maciej Staręga i Kamil Bury (na pewno w sprincie i biegu dystansowym klasykiem drugiego dnia) oraz Dominik Bury (w całym mini-tourze, który kończy niedzielny bieg „łyżwą”).

Ci, którzy do Finlandii nie pojechali, wrócili już do domów i będą trenować indywidualnie („Niestety nie na śniegu” – przyznaje Bauer), a najpóźniej 7 grudnia przyjadą do Livigno na kolejne zgrupowanie.

Ostatnie kilkanaście dni kadra spędziła w szwedzkim Gaellivare, gdzie siódemka zawodników wzięła udział w zawodach FIS. – Obóz był bardzo udany, a warunki śniegowe mieliśmy doskonałe. Nie skupiamy się na tym, by być w najwyższej formie właśnie teraz, ale na tym, by w treningu było jak najwięcej jakości. Biegi nie były łatwe, ale większość zespołu odnotowała dobre wyniki w porównaniu z poprzednimi występami. Najważniejsze dla mnie było to, by zaobserwować, jak moi podopieczni utrzymują technikę w warunkach startowych – mówi Lukas Bauer w rozmowie z portalem biegowki24.pl.

Czech szczególnie pochwalił Dominika Burego, który zajął miejsca na początku drugiej dziesiątki w obu biegach dystansowych – łyżwą i klasykiem. – Spodziewałem się dobrego występu w biegu techniką dowolną, zaskoczeniem był natomiast dobry występ w klasyku, zwłaszcza że warunki były dość trudne, a Dominik poradził sobie z nimi bardzo dobrze, i utrzymał dobrą technikę przez cały bieg. Uważam, że w tym elemencie poczynił progres – mówi Lukas Bauer.

Trener pochwalił też Kamila Burego i Dawida Damiana za występy w biegu na 15 km „klasykiem”. Ten drugi, junior jeszcze, takiego dystansu nie biegał w karierze zbyt często na zawodach. W Gaellivare w rywalizacji juniorów był ósmy.

Maciej Staręga w kwalifikacjach sprintu był bliski swojego najlepszego w karierze rezultatu w porównaniu ze zwycięzcą, ale w ćwierćfinale nie miał szczęścia – mówi Lukas Bauer. – Dla mnie te biegi były pierwszą okazją do zobaczenia, jak zawodnicy radzą sobie w warunkach startowych, jak są odporni na stres, co jest dla mnie bardzo ważne.

Czech zapowiada, że zawodnicy będą mieli w porównaniu z poprzednimi latami więcej okazji do startów, bo wielu z nich brakuje doświadczenia z zawodów.

-Plan na ten sezon przygotowałem właśnie z myślą o tym, by startów było dużo – powiedział Lukas Bauer, który dodał, że przed zawodnikami wciąż wiele pracy, by wspiąć się na wyższy poziom.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *