Kowalczyk upada po raz…

upadek kowalczykTo już nie pierwszy raz, kiedy Justyna Kowalczyk przez pechowy upadek straciła szanse na zwycięstwo. Tym razem był to upadek kosztujący złoty medal.

Lago di Tereso: Przed czwartkowym startem Polka była murowaną faworytką jeśli nie do złotego medalu, to przynajmniej do miejsca na podium.

I rzeczywiście: wszystko układało się po jej myśli, bo w kwalifikacjach uzyskała drugi czas, ustępując tylko Fince Monie-Lisie Malvalehto, a w ćwierćfinale i półfinale dość pewnie rozprawiła się z rywalkami. Na tę najgroźniejszą – Marit Bjoergen – trafiła dopiero w finale. Wystąpiły w nim także inna groźna Norweżka Maiken Caspersen Falla, Szwedki Ida Ingemarsdotter (wygrała przed rokiem sprint w Szklarskiej Porębie) i Stina Nilsson oraz Słowenia Katja Visnar.

Start w wykonaniu Kowalczyk nie był niestety najlepszy, a u stóp pierwszego i jedynego na trasie w Lago di Tesero podbiegu podopieczna Aleksandra Wierietielnego zameldowała się w drugim rzędzie, obok Bjoergen i Nilsson. Traf chciał, że Polka zahaczyła kijkiem o narty Szwedki, potknęła się i upadła na kolana. Niestety, nie zebrała się na tyle szybko, by móc myśleć o dogonieniu rywalek. Na szczycie wzniesienia pierwsza była już Bjoergen i w ciemno można było obstawiać, że Norweżka znów wywiezie z włoskiej ziemi złoty medal w sprincie – poprzednio tytuł mistrzowski zdobyła w Val di Fiemme w 2003 r. W kolekcji ma już 9 złotych medali – tyle, ile jej rodak Bjoern Daehlie.

– Rok 2003 był dla mnie przełomowy. To wspaniale, że mogłam wygrać sprint na mistrzostwach 10 lat po tym, jak zdarzyło się to po raz pierwszy. Muszę przyznać, że nie wierzyłam, że tego dziś dokonam – powiedziała Bjoergen na mecie.

– Nie zauważyłam upadku Kowalczyk, ale wiedziałam, że jeśli tak się stanie, to moje szanse na zwycięstwo znacząco wzrosnąć. Czułam się dziś dobrze, a narty jechały fenomenalnie – dodała Norweżka.

-Będę bardzo długo pamiętać o tym biegu i oglądać go wiele razy. Być może wtedy będzie lepiej – powiedziała natomiast Kowalczyk.

Wyniki finału sprintu techniką klasyczną

1. Marit Bjoergen, Norwegia
2. Ida Ingemarsdotter, Szwecja
3. Maiken Caspersen Falla, Norwegia
4. Katja Visnar, Słowenia
5. Stina Nilsson, Szwecja
6. Justyna Kowalczyk, Polska

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *