Justyna Kowalczyk pożegnała się ze Swixem

Fot: Instagram Justyny Kowalczyk

Po wielu latach Justyna Kowalczyk zmienia dostawcę kijów.

Kiedy Polka na igrzyskach w Turynie zdobywała pierwszy w karierze medal najważniejszej imprezy, na metę wbiegła z opuszczonymi ze zmęczenia rękami, w których trzymała niebieskie kije firmy Swix. Przez kolejnych 12 lat pozostawała wierna tej marce, a i sami Norwegowie chcieli wspierać Polkę, która przez ten czas zdobyła m.in. 4 medale igrzysk, 8 medali mistrzostw świata i cztery razy zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Po ostatnim, nieudanym sezonie, Polka zdecydowała się na rezygnację ze startów w Pucharze Świata i zajęła się – jako asystentka trenera Aleksandra Wierietielnego – kadrą kobiecą. Na zgrupowaniu w Ramsau 35-letnia biegaczka trenowała już używając kijów fińskiej firmy Yoko. Skąd zmiana?

– Justyna Kowalczyk poinformowała nas wiosną, że nie będzie już startować w Pucharze Świata. Napisała, że będzie trenować młode biegaczki, być może weźmie udział w kilku maratonach i wystąpi w sztafecie w Seefeld. Nasz kontrakt wygasał po poprzednim sezonie i skoro aspiracje Justyny Kowalczyk nie sięgały już czołówki Pucharu Świata, nie podjęliśmy kroków, by go odnowić. – tłumaczy w rozmowie z portalem biegowki24.pl Bjørnar Myhren, sponsor manager w Swixie.

Jak podkreśla, Swix przez wiele lat cieszył się udaną współpraca z Justyną Kowalczyk i jej teamem i jeśli będzie taka wola, Polka będzie mogła wrócić do sprzętu norweskiej firmy.

Jak jednak się dowiedzieliśmy, korzystanie z kijów Yoko to nie tylko testy, ale przedsmak współpracy całej, liczącej obecnie 7 zawodniczek kobiecej kadry z fińska marką. W Polsce jej dystrybutorem jest firma XC Life Tomasza Kałużnego, która w ofercie detalicznej ma dokładnie ten model, którego używa Justyna Kowalczyk. Byłaby to istotna zmiana w porównaniu ze Swixem, który z najwyższymi modelami był w Polsce nieobecny w powszechnej sprzedaży.

Spośród zawodników startujących regularnie w Pucharze Świata tylko nieliczni używają obecnie kijów Yoko. Najbardziej znaną biegaczką była Amerykanka Kikkan Randall, dla której stworzono nawet dedykowaną serię różowych kijów i rękawiczek. Zawodniczka po minionym sezonie zakończyła karierę.

Kamil Zatoński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *