Justyna Kowalczyk kończy na dobre?

Justyna Kowalczyk na podium w towarzystwie Izabeli Marcisz i Elizy Ruckiej.

36-letnia biegaczka napomknęła o definitywnym zakończeniu kariery.

Przed rokiem Justyna Kowalczyk po zawodach w Planicy powiedziała, że prawdopodobnie był to jej ostatni występ w Pucharze Świata. Tak też się stało, bo w tym sezonie dwa występy na najwyższym poziomie to był start w team sprincie i sztafecie na mistrzostwach świata w Seefeld. Na występ w biegu indywidualnym Polka się nie zdecydowała (jak stwierdziła, stać ją było co najwyżej na 10 miejsce), regularnie występowała natomiast w Pucharze Kontynentalnym (Slavic Cupie, a więc jednym z najsłabiej obsadzonych) i zawodach niższej rangi. Pobiegła też w kilku biegach długodystansowych – wygrała Bieg Piastów (50 km Cl) i Birkebeinerrennet (54 km Cl).

W minioną sobotę nie dała szans rywalkom w biegu na 5 km w słowackiej Skalce pri Kremnici, zaliczanych do Slavic Cupu. Po zawodach napsiała na Facebooku, że „kto wie, czy to nie był mój ostatni bieg klasykiem na zawodniczym poziomie”.

Kowalczyk od roku jest asystentką Aleksandra Wierietielnego w kadrze seniorek. Ich podopieczna – Monika Skinder – zdobyła w minionym sezonie srebro w sprincie na mistrzostwach świata juniorów. Zgarnęła też dwa medale na Europejskich Igrzyskach Młodzieży (EYOF) w Sarajewie.

Aktualizacja: W tym tygodniu PZN zdecydował o zmianie programu Mistrzostw Polski Seniorów w Jakuszycach, co oznacza, że w najbliższą niedzielę zamiast sztafet rozegrane zostaną biegi dystansowe techniką klasyczną (30 km dla mężczyzn i 15 km dla kobiet). To zmiana zgodna z oczekiwaniami Justyny Kowalczyk, dlatego jest spora szansa, że biegaczka pożegna się z kibicami właśnie w tych zawodach. Jednocześnie organizatorzy Demińskiego Maratonu (zaliczanego do Worldloppet) już pochwalili się, że Kowalczyk przyjęła ich zaproszenie i wystartuje tam za rok. Główny bieg ma dystanse 50 km i rozgrywany jest techniką dowolną. W ten sam weekend odbędzie się też Bieg Piastów i Bieg Wazów.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *