Jest już kalendarz PŚ w biegach w sezonie 2011/2012

Oficjele FIS zatwierdzili kalendarz zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2011/2012. Jak już informowaliśmy kilka tygodni temu, w trzeci weekend lutego przyszłego roku na Polanie Jakuszyckiej rozegrane zostaną zawody w biegach sprinterskich oraz na dystansach 10 i 15 km.

Pucharowa karuzela rozpocznie się 19 listopada w norweskim Beitostolen. Później w fińskim Kuopio odbędzie się trzyetapowa Ruuka Triple, a następnie zawodnicy ścigać się będą w sprintach w niemieckim Düsseldorfie. W kolejny weekend – 10 i 11 grudnia – w szwajcarskim Davos zaplanowano biegi interwałowe na 15 i 30 km. To powrót do formatu zawodów, który po raz ostatnio rozgrywano 11 lat temu. Przed świętami biegacze zaliczą jeszcze jedną imprezę – w słoweńskiej Rogli wystartują w sprintach i biegu masowym na 10 i 15 km techniką klasyczną.

Na przełomie roku już tradycyjnie rozpocznie się mordercza wieloetapówka Tour de Ski. W porównaniu z minionym sezonie zmiany są, ale nie takie, jak wcześniej oczekiwano. Kilkanaście tygodni temu rozważano rozszerzenie cyklu o zawody w Szwajcarii lub Austrii. Na razie to nie nastąpi, ale zawodnikom dołożono jeszcze jeden dodatkowy etap – zamiast więc ośmiu etapów, będzie dziewięć.

Plan Tour de Ski:

29.12 Oberhof (Niemcy): 2,5 (K) i 3,75 km (M) techniką dowolną

30.12 Oberhof (Niemcy) : 10 (K) i 15 km (M) techniką klasyczną, bieg pościgowy

31.12 Oberstdorf (Niemcy) : spirnty techniką klasyczną

1.01 Oberstdorf (Niemcy): 5+5 (K) i 10+10 (M) biegi łączone, masowe

3.01 Toblach (Włochy): 3 (K) i 5 km (M) techniką klasyczną

4.01 Toblach (Włochy): sprinty techniką dowolną

5.01 Cortina-Toblach (Włochy): 15 (K) i 35 km (M) techniką dowolną, bieg pościgowy

7.01 Val di Fiemme (Włochy): 10 (K) i 20 km (M) techniką klasyczną, bieg masowy

8.01 Val di Fiemme (Włochy): 9 km (K i M) techniką dowolną, pościgowy

Po Tour de Ski zawodnicy będą mieli tylko tydzień wolnego. FIS w ramach popularyzacji dyscypliny chce bowiem rozgrywać jak najwięcej zawodów w centrach dużych miast. I tak, w weekend 14 i 15 stycznia 2012 r. rozegrane zostaną sprinty indywidualne i drużynowe w Mediolanie (poprzednio podobną imprezę rozegrano w 1998 r.), a 2 lutego w Moskwie.

Zawody w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach odbędą się 17 i 18 lutego, czyli w piątek i sobotę. Na niedzielę na Ski Arenie Szrenica zaplanowano FIS World Uphill Trophy – biegi na 3 (K) i 3,5 km (M), rozgrywane na trasie stoków zjazdowych. Impreza ta nie będzie zaliczana do klasyfikacji PŚ.

Po wizycie w Polsce najlepsi biegacze przeniosą się do Skandynawii, gdzie rywalizować będą najpierw w fińskim Lahtii, a później w norweskich Drammen i Oslo. Finał Pucharu Świata odbędzie się w dniach 14-18 marca w Szwecji – w Sztokholmie, a następnie w Falun.

Pełny kalendarz zawodów PŚ można znaleźć tutaj>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *