Jak poprawić bezkrok

We współczesnym bieganiu technika bezkroku zyskuje coraz więcej na znaczeniu. Przy coraz szybszych nartach i coraz lepiej przygotowanych torach średnia prędkość biegu cały czas rośnie. Poprawienie techniki bezkroku pozwala zyskać mnóstwo cennego czasu zwłaszcza na długich dystansach.

W załączonym filmie Szwedzcy guru od jazdy na nartach HC Holmberg i Ola Rawald ze Szwedzkiego Centrum Badania Sportów Zimowych przekazują swoje poglądy na temat jazdy bezkrokiem i treningu bezkroku.

Kluczowe zagadnienia:

  • Wbicie kijów powinno być wykonywane z wysokiej pozycji ciała pod kątem prostym do ziemi, mniej więcej na wysokości palców
  • Łokcie również powinny być zgięte pod kątem prostym
  • Zainicjuj ruch z mięśni brzucha, nie ramionami. Następnie generowanie siły napędowej przejmowane jest przez barki, ramiona, a zakończeniem ruchu jest odepchnięcie rękami z otwarciem dłoni.
  • W czasie ruchu ma miejsce lekkie ugięcie kolan a ciężar ciała delikatnie przesuwa się do tyłu.
  • Ruch ramion kończy się zaraz za biodrami. Długi wyrzut rąk do tyłu należy już do historii.
  • Kije przenoszone są ruchem wahadłowym do przodu a pozycja ciała jest podwyższana w celu wykonania kolejnego wbicia kijów.

Trening bezkroku na nartorolkach można przeprowadzić równie efektywnie jak na nartach, ponieważ technika jest taka sama. Trenuj pewność siebie i siłę na podjazdach, które wydawały Ci się zbyt trudne do pokonania.

Trenowanie bezkroku można przeprowadzać stosując interwały np. 4×4 minuty lub spokojne tempo przez 30 – 60 minut. W czasie treningu w strefie pulsu WB1 warto dodać kilka impulsów, podczas których trenuje się na najwyższych obrotach, trwających 20-30 sekund uważając, aby zachować prawidłową technikę. Aby odpocząć przed kolejnym impulsem należy w pełni uspokoić tętno, czyli odczekać przynajmniej 4-5 minut. Według Lennarta Ölmegårda nie powinno się przeprowadzać długich treningów bez wtrącenia kilku przyspieszeń (impulsów).

Czytaj także: Tylko pchasz? Spróbuj dłuższych kijów

Obejrzyj też poniższe video z xzone.tv, na którym narciarze pucharu świata prezentują prawidłową technikę bezkroku.

Autor: Lennart Ölmegård, Tłumaczenie: PZ

Źródło: http://www.xc-skiers.com/world-of-skiing.asp?skiing=skidteknik-stakning

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *