Ingvild Flugstad Oestberg: ciąg dalszy problemów ze zdrowiem

Ingvild Flugstad Oestberg

Wiele wskazuje na to, że Norweżka płaci wysoką cenę za zaburzenia odżywiania.

Ingvild Flugstad Oestberg na bliżej nieokreślony czas musi sobie darować treningi, bo zdiagnozowano u niej przeciążeniowe złamanie nogi. To już drugi w ostatnim czasie raz, kiedy 29-letnia biegaczka boryka się z tego typu problemem. W marcu Norweżka nie mogła do kończyć sezonu z powodu złamania kości pięty.

Oystein Andersen, lekarz kadry norweskiej przyznaje, że złamanie związane jest z nierównowagą między trenowaniem, jedzeniem, odpoczywaniem i snem.

Przyznaje to zresztą sama biegaczka, która już na początku ubiegłego sezonu z powodu zbyt niskiej wagi nie była przez lekarza dopuszczona do startów.

W skokach narciarskich w 2004 r. FIS wprowadził wymogi dotyczące minimalnej wagi zawodników (a konkretnie – minimalnej wartości indeksu BMI), w biegach podobnych rozwiązań nie ma i na nie się nie zanosi – tak przynajmniej wynika ze słów Vegarda Ulvanga z komisji biegów FIS, który uważa, że to federacje krajowe powinny dbać o zdrowie zawodników.

Sprawa wcale nie jest marginalna, bo według badań, przytaczanych w artykule dr Natalii Grzebisz, zaburzenia odżywiania dotyczą 19,4% zawodniczek trenujących biegi, 23% z nich nieregularne miesiączkuje, a u 29,1% stwierdza się niedostateczne spożycie wapnia. Więcej…

Brak wiedzy o tym, co jeść, jak jeść, a czego nie jeść to prosta droga do problemów ze zdrowiem. Dotyczy to zarówno sportowców-zawodowców, jak i amatorów. Czytaj więcej o zagadnieniu>>

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *