Ilja Czernousow zmienił obywatelstwo

Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Soczi – Ilja Czernousow – zmienił „sportowe” obywatelstwo z rosyjskiego na szwajcarskie.

Informację, którą podał portal skisport.ru, trudno uznać za sensacyjną, choć tego typu „transfery” to rzadkość w świecie biegów narciarskich (częściej zdarzają się w biathlonie).

Czernousow dostał zielone światło od FIS na start pod szwajcarską flagą, czeka też na paszport tego kraju. Od kilku lat biegacz mieszka w Szwajcarii, a jego żoną jest Selina Gasparin, reprezentantka tego kraju w biathlonie. Czy Czernousow też będzie reprezentował ten kraj? Tego nie wiadomo. Ma 33 lata, od 2016 r. ściga się już tylko w maratonach (z sukcesami), ostatnio przywdział barwy czeskiego teamu eD System Bauer.

Czernousow w kolekcji ma brązowy medal igrzysk olimpijskich w Soczi w biegu na 50 km techniką dowolną. To pamiętne zawody, które wygrał Aleksander Liegkow, a drugi był inny z Rosjan – Maksim Wylegżanin. Co ciekawe, nazwisko Czernousowa nigdy (w odróżnieniu od kolegów z kadry) nie przewijało się w oskarżeniach o stosowanie dopingu. Złotego medalu Ilji jednak nie przyznano.

W dorobku ma on także brąz w biegu łączonym z mistrzostw świata w Oslo w 2011 r.

W Pucharze Świata wygrał tylko raz – w Rybińsku w lutym 2011 r. w biegu łączonym.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *