Hattestad i Randall zwyciężają w sprintach w Duesseldorfie

Norweg Ola Vigen Hattestad i Amerykanka Kikkan Randall zwyciężyli w miejskim sprincie na nabrzeżach Renu.

Zawody w Duesseldorfie rozegrano w tradycyjnie deszczowej aurze. Na starcie zjawiła się cała czołówka sprinterów, a wśród pań też rywalizowały przede wszystkim specjalistki od ścigania się na krótszym dystansie. Justyna Kowalczyk – planowo – nie startowała, trenuje we włoskiej Santa Caterinie.

W finale mężczyzn rzutem na taśmę wygrał Norweg Ola Vigen Hattestad, dla którego było to 10 zwycięstwo w karierze. Drugi był Rosjanin Aleksiej Pietuchow, trzeci Norweg Paal Golberg, zwycięzca eliminacji.

Wśród pań najlepsza okazała się Amerykanka Kikkan Randall, która w finale wyszła na prowadzenie dopiero na finiszu, trochę zabiegając drogę Rosjance Natalii Matwiejewej. Dla tej ostatniej to pierwszej podium po powrocie na trasy biegowe po dwuletniej dyskwalifikacji za doping. Matwiejewa 7 razy stała na podium zawodów Pucharu Świata – z tego aż 4 razy właśnie w Duesseldorfie. Wygrała tam raz, w 2007 r.

Trzecia, dość niespodziewanie, była 24-letnia Szwajcarka Laurien Van Der Graaff, dla której był to dopiero 16 start w zawodach Pucharu Świata (wliczając starty w sprincie drużynowym). Nigdy nie była w pierwszej dziesiątce. W Duesseldorfie w pierwszej 30-tce była jeszcze jedna Szwajcarka, a w rywalizacji mężczyzn aż trzej Helweci (wszyscy odpadli w półfinale). Jak widać, sukcesy Dario Cologni podciągnęły w górę poziom całych szwajcarskich biegów narciarskich, czego, niestety, nie można powiedzieć o sytuacji w Polsce. Dość powiedzieć, że w Duesseldorfie w rywalizacji kobiet Agnieszka Szymańczak była 56., ostatnia, z wyraźnie najgorszym czasem. Nie lepiej spisali się panowie – Maciej Staręga był 53., a Sebastian Gazurek 69. w stawce 71 biegaczy.

Trenerem szwajcarskich sprinterów jest Norweg Tor Arne Hetland, złoty medalista w sprincie z igrzysk w Salt Lake City, trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata i zdobywca Małej Krzyształowej Kuli w sprintach w sezonie 2004/2005. Polską kadrę trenują Wiesław Cempa i Jan Klimko.

Pełne wyniki:

sprint kobiet>>

sprint meżczyzn>>

Następne zawody Pucharu Świata zaplanowano na kolejny weekend w szwajcarskim Davos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *