Dwóch Polaków w najdłuższym biegu narciarskim świata [WYNIKI]

NordenskiöldsloppetRed Bull Nordenskiöldsloppet, biegu na 200 km w szwedzkiej części Laponii, wygrali Norwegowie – John Kristian Dahl i Lina Korsgren. Zobacz wyniki Polaków

Zawody, których start i meta znajdowały się miejscowości Jokkmokk, ponad 1000 km na północ od Sztokholmu, odbyły się po 132 latach przerwy – w 1884 r. polarnik Adolf Erik Nordenskiöld zorganizował zawody, by sprawdzić, czy jego kompanii są w stanie pokonywać długie dystanse w krótkim czasie.

Pierwotnie planowano trasę o długości 220 km, ale ze względu na wysoką temperaturę nie było możliwe poprowadzenie trasy po tafli jednego z jezior. Dystans początkowo skrócono do 180 km, ale ostatecznie trasa miała liczyć 200 km.

Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się na ostatnich metrach, a minimalnie lepszy od dwóch rywali okazał się John Kristian Dahl – zwycięzca tegorocznego Biegu Wazów i Birkebeinerrennet. Czas zwycięzcy to 8:35:17. O sekundę wolniejszy byli Anders Aukland i Oyvind Moen Fjeld. Wśród pań triumfowała Lina Korsgren (9:23:55).

Z dwóch Polaków, którzy wzięli udział w biegu, pierwszy na mecie pojawił się Waldemar Spychalski. Jego czas to 12:21:51, a miejsce – 136.

Drugi z „naszych” – Zbigniew Galik – biegł trochę wolniej, a na meie czas 13:10:34 dal 185. Miejsce.

Galik to instruktor narciarski ze Szklarskiej Poręby, wielokrotny uczestnik Biegu Piastów, ten drugi – 60-latek, który w mijającym sezonie postawił sobie za cel zdobycie tytułu Mastera Worldloppet, do czego potrzeba przebiegnięcia 10 biegów, zaliczanych do cyklu (w tym jednego na innym kontynencie). Cel prawie udało się zrealizować, bo plany pokrzyżowała pogoda – odwołano Koenig Ludwig Lauf i La Transjurassienne.

Pan Waldemar ma jednak „w plecaku” udział w Dolomitenlauf, Biegu Piastów, Birkebeinerrennet, Marcialondze, Gatineau Loppet, American Birkebeiner i Engadin Skimarathonie. W planach jest też Fossavatn Ski Marathon w Islandii pod koniec kwietnia. Przed rokiem biegacz wystąpił w biegu na 120 km w fińskim Vuokatti.

Kamil Zatoński

1 komentarz do “Dwóch Polaków w najdłuższym biegu narciarskim świata [WYNIKI]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *