Doping zakończył kolejną wielką karierę

Estoński mistrz olimpijski Andrus Verpaalu nie przyznaje się do przyjmowania hormonu wzrostu. Nieoficjalne wyniki próbki B nie pozostawiają jednak wątpliwości. To kolejna wielki zawodnik, który odchodzi w niesławie po aferze dopingowej.

Próbki do badań pobrano od Verpaalu po styczniowych zawodach Pucharu Świata w Otepaeae. Estończyk kilkanaście dni później ogłosił zakończenie kariery, tłumacząc to chronicznymi problemami z kolanem. Nie wystartował już na mistrzostwach świata w Oslo.

To kolejna wielka kariera zakończona w kiepskim stylu po ujawnieniu przyjmowania dopingu.

Ostatnią dużą aferę dopingową rozpętali Rosjanie. W 2009 r. kilku zawodników z kadry biegaczy narciarskich i biathlonu przyłapano na stosowaniu EPO. W tej grupie była trójka złotych medalistów olimpijskich: Julia Czepałowa, Albina Achatowa i Jewgienij Dementiew. W sumie ich dorobek to 13 medali olimpijskich (5 złotych), 15 medali mistrzostw świata (6 złotych) i Krzyształowa Kula za zdobycie Pucharu Świata.

Julia Czepałowa jest sześciokrotną medalistką olimpijską (trzykrotnie złota), sześciokrotną medalistką mistrzostw świata (dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium). W sezonie 2000/2001 zdobyła Krzyształową Kulę Pucharu Świata.

Albina Achatowa zdobyła w biathlonie 5 medali olimpijskich, w tym 1 złoty oraz 7 medali mistrzostw świata, w tym 4 złote. W sezonie 2002/2003 była druga w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.  Achatowa w minionym sezonie, po odbyciu kary, rozważała nawet powrót na biathlonowe trasy, ale po niepełnym okresie przygotowawyczym uznała, że nie będzie już w stanie rywalizować z najlepszymi.

Jewgienij Dementiew zdobył mistrzostwo olimpijskie w Turynie na dystansie 30 km (bieg łączony) oraz srebrny medal w biegu na 50 km techniką dowolną. W mistrzostwach świata zdobył dwa medale w biegach sztafetowych – srebrny w 2005 i brązowy w 2007 r. Kilka miesięcy temu 28-letni Dementiew nie wykluczył powrotu na trasy biegowe. Kara kończy mu się w sierpniu tego roku.

Kilka lat wcześniej, po igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City w 2002 r., zdyskwalifikowano super-tercet rosyjskich biegaczek: Larisę Łazutinę, Olgę Daniłową i Ninę Gawriliuk. Ta pierwsza to jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii narciarstwa. Zdobyła 7 medali olimpijskich (5 złotych) i 15 medali mistrzostw świata (aż 11 złotych). Dwukrotnie zdobywała też Puchar Świata. Daniłowa trzykrotnie cieszyła się z medali igrzysk i jedenastokrotnie z medali mistrzostw świata. Gawriluk ma w kolekcji 4 medale igrzysk i 11 medali mistrzostw świata. 40 razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata.

W 1997 r. zdyskwalifikowano Ljubow Jegorową, dziewięciokrotną medalistkę olimpijską (6 złotych medali), sześciokrotną medalistkę mistrzostw świata (w tym cztery złote) i zdobywczynię Pucharu Świata.

Nie tylko Rosjanie mają jednak za co się wstydzić. Skandalem dopingowym zakończyły się (i przy okazji zakończyły karierę kilku biegaczy) mistrzostwa świata w fińskim Lahti w 2001 r. Z szóstki biegaczy, zamieszanych wówczas w aferę, na trasy nie wrócił już m.in. Harri Kirvesniemi, wówczas biegacz już 43-letni. Kirvesniemi 6 razy zdobywał medale igrzysk i 8 razy medale mistrzostw świata. Jeszce więcej sukcesów miał Mika Mylylae, który zdobył 15 medal najważniejszych imprez, w tym 5 złotych. W 1998 r. zajął też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *